LITURGIA WIELKIEGO PIĄTKU

LITURGIA WIELKIEGO PIĄTKU upamiętniająca mękę i śmierć Pana Jezusa rozpoczęła się 29 marca   2024 roku o godz. 18:00. Jest to jedyny dzień w roku kiedy nie jest odprawiana Eucharystia. Liturgię celebrowali:  ks. Prałat  Ryszard, ks. Dawid  i ks. Tomasz. Głównym prowadzącym Liturgię  był ks. Dawid, który rozpoczął   od postawy uniżenia i poddania Bogu  leżąc krzyżem przed ołtarzem.  Okolicznościowe kazanie wygłosił  ks. Dawid. (Homilię można wysłuchać poniżej).

Liturgia odbywała się przy obnażonym  ołtarzu. Ewangelia została odczytana przez kapłanów celebrujących liturgię z podziałem na role, które a przedstawiała  mękę i śmierć Pana Jezusa według św. Jana. Modlitwa powszechna też była inna niż zwykle: było 10 wezwań,  po których była chwila ciszy i modlitwa celebransa. Następnie odbyło się uroczyste odsłonięcie krzyża w trzech etapach i adoracja krzyża przez wszystkich uczestników liturgii. Przed zakończeniem rozdawana była  komunia, której konsekracja nastąpiła w Wielki Czwartek. Na zakończenie  liturgii odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem do Grobu Pańskiego. Adoracja potrwała do godz. 23:00, a przed jej zakończeniem zostały odśpiewane Gorzkie Żale. Przez cały dzień można było skorzystać z sakramentu spowiedzi.

W liturgię włączyli się: ministranci, nadzwyczajni szafarze; młodzież z OAZY, osoby świeckie. Śpiewy prowadzili soliści pod kierunkiem organisty Marcina Bojskiego.