VI Niedziela zwykła

  1. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Chorych. Pamiętajmy, że współczesny świat bardzo potrzebuje wielu dobrych Samarytan. W naszym kościele w czasie Mszy św. o godz. 11:00  będziemy się modlić w intencji wszystkich chorych w naszych parafiach. Natomiast Tych, którzy chcieliby przyjąć Sakrament chorych prosimy o pozostanie w kościele po zakończeniu Mszy św., a karteczki z imieniem i nazwiskiem wrzucamy do koszyczka obok kapłana.

 

  1. Mija tegoroczny karnawał i już w tym rozpoczynającym się tygodniu, 14 lutego mamy Środę Popielcową, którą rozpoczynamy okres Wielkiego Postu: niech to będzie dla nas czas powstrzymania się od spożywania napojów alkoholowych, palenia tytoniu, rezygnacji z zabaw i dyskotek, ograniczenia oglądania telewizji, a poświęcenia tego czasu bliźniemu, a także Panu Bogu. Niech to będzie również czas konkretnych postanowień dotyczących zmiany swojego życia.

Obrzęd posypania głów popiołem w Środę Popielcową jest zewnętrznym znakiem, że osoby poddające się mu wchodzą na drogę nawrócenia i przemiany serca poprzez pokutę, modlitwę, jałmużnę, oraz inne dobre uczynki i post. Przypominamy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od pokarmów mięsnych i spożycia jednego posiłku do syta    w ciągu dnia; pozostałe posiłki powinny zostać ograniczone   co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18 a 60 rokiem życia. Pozostałych także zachęcamy do włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości.

a/ Msza św. w Środę Popielcową w naszym kościele o godz. 17:00,

b/ w kościele „Farnym” o godz. 7:00,  9:00,  16:30  i  18:00,

b/ taca przeznaczona jest na Dom Księży Emerytów.

 

  1. Także w Środę Popielcową rozpoczynają się kwartalne dni modlitwy o ducha pokuty, które zakończą się w I niedzielę Wielkiego Postu.

 

  1. Zachęcamy wszystkich do udziału w Drodze krzyżowej, która w naszym kościele będzie odprawiana w każdy piątek o godz. 16:30. Natomiast Droga krzyżowa w kościele pw. Wniebowzięcia NMP będzie odprawiana według następującego porządku:

        –   dla dzieci o godz. 16:30,

        –   dla dorosłych i młodzieży rano o godz.  8:15   i   wieczorem o godz.  17:15.

 

  1. Gorzkie żale będą odprawiane w każdą niedzielę po Mszy św. o godz. 11:00.

 

  1. Natomiast dzisiaj rozpoczynamy kolejny Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jest w naszej tradycji, że Wielki Post przeżywamy podejmując różnego rodzaju umartwienia. Ci, którzy piją, niech w imię Chrystusa ukrzyżowanego walczą ze swoją słabością. Niepijący niech dają świadectwo, że życie bez alkoholu może być radosne i pełne.

 

  1. Natomiast spotkanie katechetów w poniedziałek po Mszy św. wieczornej w salce.

 

  1. Pięciodniowy kurs przedmałżeński rozpocznie się w naszej parafii 26 lutego, a nauki rozpoczynać się będą każdego dnia Mszą św. wieczorną o godz. 18:00.

 

  1. Ukrainę już od ponad dwóch lat wyniszcza eskalacja wojny, a jej mieszkańcy z każdym kolejnym dniem coraz mocniej odczuwają ubóstwo, głód i strach.   W związku z tym w odpowiedzi na apel abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, w nadchodzącą Środę Popielcową przy wyjściu z kościoła będzie można złożyć ofiary do puszek jako wsparcie na pomoc humanitarną w tych rejonach Ukrainy, które najbardziej ucierpiały w wyniku wojny.

 

 

  1. W tym tygodniu z naszej społeczności odeszli do wieczności:

        †        Kazimierz Janicki

        †        Stanisława Rubacha

        †        Kazimierz Grabski

        †        Ryszard Jakubowski

        Módlmy się za nich prosząc Boga o miłosierdzie: Zdrowaś Maryjo…