Niedziela Chrystusa Króla

 1. Dzisiaj obchodzimy uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Jest to już ostatnia niedziela w roku liturgicznym. Oddajemy cześć Chrystusowi Królowi, On jest Panem całego stworzenia, ku Niemu wszystko podąża i dzięki Jego zbawczej męce i zmartwychwstaniu ma udział w życiu wiecznym.

 

 1. Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami udziela się wiernemu, który w uroczystość Chrystusa Króla odmówi publiczne akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Chrystusowi Królowi.

 

 1. Dzisiejsza uroczystość to także patronalne święto naszego Seminarium Duchownego – pamiętajmy o modlitwie za kleryków i profesorów, a także prośmy o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne. Bóg zapłać za ofiary złożone tacę na utrzymanie naszego Seminarium.        

 

 1. Za tydzień rozpoczyna się Adwent – czas radosnego oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Wieniec adwentowy i świeca roratnia będą nam towarzyszyć przez najbliższe cztery niedziele, kierując nasze myśli ku tajemnicy przyjścia Boga na świat. Byłoby dobrze, aby także w naszych domach pojawiły się takie wieńce adwentowe z czterema świecami. Przygotujmy nasze serca na to radosne spotkanie.

 

 1. Kandydatów do bierzmowania z klas VII – grupa Ks. Tomasza – zapraszamy na grudniowe spotkania w grupach do salki nad garażami:
 • Niedziela, 12   –       godz. 15:00       SP nr 2
 • Niedziela, 12   –       godz. 16:00       SP1 kl. 7a
 • Sobota,   12   –       godz. 16:00       SP1 7cd
 • Niedziela, 10.12 –       15:00       SP1 kl. 7b
 • Niedziela, 10.12 –       16:00       SP1 kl. 7b oraz Społeczna SP.

 

 1. Odpust w Parafii Św. Andrzeja Apostoła przypada 30 listopada, ale zgodnie z wieloletnią tradycją Suma Odpustowa będzie odprawiona w I Niedzielę Adwentu, tj. 3 grudnia o godz. 8:00, na którą  bardzo serdecznie zapraszamy. Udział we Mszy św. rozpoczniemy od wysłuchania słowa Bożego, które wygłosi do nas Ks. Bp Diecezjalny Tadeusz Lityński.

 

 1. W tym tygodniu przypada I piątek i sobota miesiąca:

–  w piątek adoracja Najśw. Sakramentu od godz. 16:30 i okazja do spowiedzi

– w sobotę o godz. 8:00 rano nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, a odwiedziny chorych w domach o zwykłej porze.

 

 1. W każdą I sobotę miesiąca jest organizowany wyjazd ze Szprotawy na pieszą pielgrzymkę z Międzyrzecza do Rokitna, a trasa wynosi 14 km.    Bliższe informacje pod nr telefonu 603 091 915.

 

 1. Wspólnota Krwi Chrystusa zaprasza na pielgrzymkę do Częstochowy na czuwanie nocne na Jasnej Górze. Wyjazd 9 grudnia o godz. 7:30 z przystanku koło Domu Kultury, a powrót w niedzielę w godzinach południowych. Zapisy i bliższe informacje we Wspólnocie lub pod nr 605 590 196  albo w zakrystii.

 

 1. Rodziców i dzieci komunijnych zapraszamy na Mszę św. w przyszłą niedzielę o godz. 11:30 w kościele.

 

 1. W najbliższą sobotę i niedzielę Ks. Bp Diecezjalny Tadeusz Lityński w ramach wizytacji kanonicznej odwiedzi naszą parafię:

 

 • w sobotę na godz. 15:00 zapraszamy wszystkich parafian, a szczególnie tych zaangażowanych w grupach działających na terenie parafii na bezpośrednie spotkanie z Ks. Biskupem w k-le pw. Wniebowzięcia NMP. Spotkanie rozpoczniemy Koronką do Miłosierdzia Bożego;
 • w niedzielę Ks. Bp będzie kierował do nas słowo w czasie każdej Mszy św. od godz. 8:30 do 11:30 włącznie;
 • wizytacja zakończy się Mszą się kanoniczną o godz. 11:30 sprawowaną przez Ks. Biskupa;
 • biuro parafialne w sobotę wyjątkowo nie będzie czynne.

 

 1. Przy wyjściu z naszego kościoła będą rozprowadzane świece wigilijne w ramach akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom: małe po 10, a duże po 20 zł.

 

 1. Po każdej Mszy św. będą do nabycia w zakrystii opłatki wigilijne –     ofiary składane przy tej okazji będą przeznaczone na uregulowanie należności za renowację ambony.

 

 1. Natomiast w piątek wrócił do kościoła farnego obraz przedstawiający Siostry adorujące Hostię. Zgodnie z przekazem w 1558 roku ksiądz odprawiający Mszę świętą w naszym kościele w dniu Bożego Ciała zwątpił w możliwość przemiany chleba w Ciało Chrystusa. W tym momencie Hostia trzymana przez kapłana uniosła się w górę i w świetlistej aureoli zaczęła płynąć w powietrzu. Przerażony ksiądz i uczestnicy Mszy świętej poruszali się za nią aż do miejsca, w którym zatrzymała się, a w którym obecnie zaczyna się ulica Warszawska. Ponieważ nikt nie mógł   jej dosięgnąć, na miejsce wezwano przeoryszę szprotawskiego klasztoru Magdalenek Barbarę von Schönaich (Szynajch), znaną z wielkiej pobożności. Dopiero po jej modlitwie Hostia obniżyła się, co umożliwiło jej pochwycenie i umieszczenie w tabernakulum. O północy zebrane w chórze zakonnym mniszki spostrzegły hostię na ołtarzu chóru; ponownie złożono ją w tabernakulum, jednak wciąż znajdowano ją w różnych miejscach w kościele. Wkrótce po tych wydarzeniach na pamiątkę cudu, w miejscu wskazanym przez hostię, nawróceni z luteranizmu mieszczanie postawili drewniany kościół pod wezwaniem Ciała Chrystusowego. Cud eucharystyczny został uwieczniony   na obrazie, który znajdował się do tego czasu w szprotawskim domu parafialnym. Wizerunek przedstawia Magdalenki modlące się do unoszącej się w powietrzu hostii. Natomiast we Wrocławiu zachowała się przepięknie wykonana szprotawska monstrancja ufundowana przez Barbarę von Schönaich (Szynajch), w 1558 r., w której przechowywano hostię. Przy wsparciu naszych biskupów będziemy się starać, aby ona powróciła do parafialnego kościoła.

 

 1. W tym tygodniu z naszej społeczności odeszli do wieczności:

                †      Stanisław Matuszewski

               †      Zbigniew Gosa

        Módlmy się za nich prosząc Boga o miłosierdzie: Zdrowaś Maryjo…