KS. JACEK TONKOWICZ – „KAPŁAN – POETA”

9 lipca 2023 roku w parafii pw. św. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szprotawie  gościł ks. Jacek Tonkowicz, który oprócz homilii na wszystkich odprawianych tego dnia Mszach św. promował dwa tomiki swoich wierszy: „Nuty miłości” i „Pejzaż szczęścia”. Ks. Jacek przybył do naszej parafii już po raz trzeci.

„Twórczość ks. Jacka można nazwać wierszowanymi przemyśleniami. Te kapłańskie refleksje odnoszą się często do bardzo utartych powiedzonek i sloganów – z jednej strony stają się przez to bliskie współczesnemu czytelnikowi, a z drugiej każą mu zrewidować te potoczne „mądrości” i spojrzeć na nie w  świetle Ewangelii.” (Słowo wstępne. Biskup Tadeusz Lityński)

Ks. Jacek – obdarzony wieloma talentami to niezwykle pogodna i barwna postać:  kapłan, specjalizujący się w historii sztuki, poeta, malarz, rzeźbiarz, muzyk.

  Poezja ks. Jacka urzeka swoją  prostotą i wrażliwością na otaczający nas świat, a zwłaszcza na drugiego człowieka. Często teksty, które wyszły spod jego ręki, wydają się być zapisem chwili, jakimś impulsem, literacką impresją…

Każdy tomik oprócz wierszy autora zawiera cytaty znanych postaci, a  kończą je   bajki dla dorosłych. Ponadto tomiki są wzbogacone w autorski projekt okładki i  grafiki.

Miłość jest

zawsze trochę

 kłopotliwa,

bo nie chce

odpowiedzi

w słowach,

lecz w życiu.

(„Nuty miłości” O. Jacek Tonkowicz)