REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE OAZY

Głębiej wejść w ten czas 7-8.04.2023

W Szprotawie Triduum Paschalne przeżywano w formie rekolekcji.

Nauki rekolekcyjne głoszone były w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W pierwszej kolejności propozycja skierowana była do oazowiczów, ponieważ Triduum Paschalne w formie rekolekcji jest jednym z elementów formacji Ruchu Światło-Życie. Jednak wziąć udział mógł każdy chętny. – Myślę, że taka forma przeżywania Triduum pomaga głębiej wejść w przeżycie tego czasu. Dzięki programowi rekolekcyjnemu – choć w naszym przypadku trochę okrojonemu – ten czas nie ogranicza się jedynie do uczestnictwa w liturgiach (choć to one są tu najważniejsze) czy chwili adoracji, ale też wymaga od nas pewnego wysiłku i włączenia do swojego planu dnia dodatkowych momentów związanych z tym czasem – wyjaśnia ks. Tomasz Dragańczuk.

Pomocna w tym były wspólne modlitwy Liturgią Godzin, Namiot Spotkania, konferencje i oczywiście bycie we wspólnocie. – Konferencje pomagają zrozumieć treści poszczególnych liturgii i na dłużej zatrzymać się nad wydarzeniami z tego pierwszego Triduum, sprzed 2 tysięcy lat. Tak naprawdę w kazaniu czy poprzez komentarze liturgiczne nigdy nie uda się poruszyć tyle treści co właśnie na konferencji. Wydaje mi się też ważny aspekt wspólnotowego przeżywania tego czasu. Jednak Ostatnia Wieczerza była wydarzeniem wspólnotowym, na Golgocie – choć Pan Jezus był osamotniony – rodzi się Kościół (a przynajmniej to wydarzenie jest jednym z takich momentów), no i wreszcie na Zmartwychwstanie – czy raczej na dalszy rozwój wydarzeń – uczniowie czekali we wspólnocie i w niej także o Zmartwychwstaniu się dowiedzieli – mówi ks. Tomasz.

Młodzież oazowa formująca się w naszej parafii oraz z Zielonej Góry, Przemkowa, Żagania i Lubska przeżywała u nas Triduum Paschalne w formie rekolekcji.