Niedziela – Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

1. W pierwszy dzień Nowego Roku Pańskiego 2023 Kościół celebruje liturgiczną uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Dziś stajemy obok Maryi, prosząc Trójjedynego Boga o błogosławieństwo dla naszych rodzin, dla ojczyzny i całego świata. Nie wiemy, jaki ten rok będzie, ani co przyniesie. Ale z wielowiekowych doświadczeń naszego narodu wynika, że Matka Boga i nasza Matka nigdy nas nie zawiodła, zwłaszcza w trudnych chwilach. Prośmy Maryję, aby zbawienie ofiarowane każdemu z nas przez Jej Syna nie zostało zmarnowane.

1. W piątek przypada uroczystość Objawienia Pańskiego. W osobach Mędrców ze Wschodu, którzy przybywają oddać pokłon nowonarodzonemu Królowi, odnajdujemy ludzi wszystkich ras, języków i religii, wezwanych do rozpoznania w Chrystusie jedynego Zbawiciela. Msze św. będą odprawiane według porządku niedzielnego – przypominamy o obowiązku uczestniczenia we Mszy św. w tym dniu.       A taca przeznaczona jest na działalność misyjną Kościoła.

1. Zgodnie z dawnym zwyczajem zabierzmy ze sobą pobłogosławioną kredę, aby oznaczyć drzwi naszych domów na znak przyjęcia Wcielonego Syna Bożego. Na drzwiach naszych domów kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara: C + M + B, dodając cyfry Roku Pańskiego, ale co tłumaczymy również jako prośbę, aby Chrystus pobłogosławił nasz dom: „Christus mantionem benedicat”. A woń kadzidła niech napełni nasze mieszkania na znak, że wszystko w naszym życiu pragniemy czynić na większą chwałę Bożą.

1. W przyszłą niedzielę przypada święto Chrztu Pańskiego. Niedziela ta zamyka liturgiczny obchód okresu Narodzenia Pańskiego.

1. Nauka przed Chrztem św. w piątek o godz. 17:00 w salce nad garażami.

1. Od jutra rozpoczynamy wizytę duszpasterską zwaną kolędą i podobnie jak w ubiegłym roku odwiedzimy rodziny, od których otrzymaliśmy zaproszenie kolędowe. Prosimy, aby stół był nakryty białym obrusem, na stole krzyż i zapalone świece.     Kolędę będziemy rozpoczynać:

–       w dni powszednie od godz. 16:00

–       w soboty od godz. 10:00.

1. Plan kolędy na najbliższy tydzień:

–   czwartek: ul. Sobieskiego;

–   sobota:     pozostałe ulice w Parafii  Św. Andrzeja Apostoła.

1. Biuro parafialne w czasie kolędy czynne będzie tylko w czwartek i sobotę, natomiast ofiary składane w czasie kolędy będą przeznaczone na prace renowacyjne w naszym kościele:

– renowacja naszej ambony – 103 000,-  (złożymy wniosek o dofinansowanie)

–   renowacja i konserwacja naszych witraży: 34 000,-

– chcemy naprawić i poddać renowacji oraz konserwacji organy w naszym kościele, a koszt to  914 500,-.                         W związku z pojawiającą się możliwością uzyskania wsparcia na „Konserwację i restaurację organ” z Programu Odbudowy Zabytków, zwróciliśmy się także z prośbą do Pana Burmistrza, ponieważ tylko za jego pomocą nasz wniosek może zostać złożony, jako jeden z dziesięciu, które mogą wziąć udział w niniejszym konkursie z ramienia gminy. Liczymy na przychylność i współdziałanie z gminą w zakresie ratowania dóbr kultury służących całej szprotawskiej społeczności lokalnej.

1. Taca w przyszłą niedzielę przeznaczona będzie na prace renowacyjne przy naszej ambonie. Dlatego składamy serdeczne podziękowanie za każdą złotówkę składaną na ten cel na tacę.

1. W minionym tygodniu z naszej społeczności Bóg powołał do wieczności:

†      Anna Jakubowska

†      Izabela Parczewska

†      Alicja Jędroszkowiak

Módlmy się za nich prosząc Boga o miłosierdzie: Zdrowaś Maryjo…