Niedziela – Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

 1. W pierwszy dzień Nowego Roku Pańskiego 2023 Kościół celebruje liturgiczną uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Dziś stajemy obok Maryi, prosząc Trójjedynego Boga o błogosławieństwo dla naszych rodzin, dla ojczyzny i całego świata. Nie wiemy, jaki ten rok będzie, ani co przyniesie. Ale z wielowiekowych doświadczeń naszego narodu wynika, że Matka Boga i nasza Matka nigdy nas nie zawiodła, zwłaszcza w trudnych chwilach. Prośmy Maryję, aby zbawienie ofiarowane każdemu z nas przez Jej Syna nie zostało zmarnowane.

 

 1. W piątek przypada uroczystość Objawienia Pańskiego. W osobach Mędrców ze Wschodu, którzy przybywają oddać pokłon nowonarodzonemu Królowi, odnajdujemy ludzi wszystkich ras, języków i religii, wezwanych do rozpoznania w Chrystusie jedynego Zbawiciela. Msze św. będą odprawiane według porządku niedzielnego – przypominamy o obowiązku uczestniczenia we Mszy św. w tym dniu.          A taca przeznaczona jest na działalność misyjną Kościoła. Natomiast po Mszy św. wieczornej chór „Unisono” zaprasza na koncert kolęd.

 

 1. Zgodnie z dawnym zwyczajem zabierzmy ze sobą pobłogosławioną kredę, aby oznaczyć drzwi naszych domów na znak przyjęcia Wcielonego Syna Bożego. Na drzwiach naszych domów kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara: C + M + B, dodając cyfry Roku Pańskiego, ale co tłumaczymy również jako prośbę, aby Chrystus pobłogosławił nasz dom: „Christus mantionem benedicat”. A woń kadzidła niech napełni nasze mieszkania na znak, że wszystko w naszym życiu pragniemy czynić na większą chwałę Bożą.

 

 1. W przyszłą niedzielę przypada święto Chrztu Pańskiego. Niedziela ta zamyka liturgiczny obchód okresu Narodzenia Pańskiego.

 

 1. W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota miesiąca:

          –    w czwartek Msza św. wieczorna w intencji Przyjaciół Paradyża i o powołania   kapłańskie oraz w intencji Wspólnoty Krwi Chrystusa;

          –    w sobotę nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP o godz. 8:00 rano, natomiast nie będzie odwiedzin chorych w domach w tą sobotę.

 

 1. Nauka przed Chrztem św. w piątek o godz. 17:00 w salce nad garażami.

 

 1. Od jutra rozpoczynamy wizytę duszpasterską zwaną kolędą i podobnie jak w ubiegłym roku odwiedzimy rodziny, od których otrzymaliśmy zaproszenie kolędowe. Prosimy, aby stół był nakryty białym obrusem, na stole krzyż i zapalone świece.            Kolędę będziemy rozpoczynać:

                                                                                                      –     w dni powszednie od godz. 16:00

                                                                                                       –     w soboty od godz. 10:00.

 

 1. Plan kolędy na najbliższy tydzień:

–    poniedziałek: ul. 8-go Maja, 11 listopada, Hallera, Jana Pawła II, Kasprzaka, Kazimierza W., Kościelna, Kraszewskiego, Legnicka, Mieszka I, Miłosza, Pogodna,  Powstańców Śląskich i Warszawskich, Wesoła, Wieniawskiego oraz Wyszyńskiego, 

–    wtorek:      Nowa Kopernia, ul. 3-go Maja, Paderewskiego i Robotnicza

–    środa:        ul. Ciszowska, Jasna, Krótka, Sikorskiego, Spokojna, Witosa,Waryńskiego;

–    czwartek:  ul. Kwiatowa, Parkowa, Porzeczkowa i Sobieskiego;

–    sobota:       Parafia św. Andrzeja Apostoła.

 

 1. Biuro parafialne w czasie kolędy czynne będzie tylko w czwartek i sobotę, natomiast ofiary składane w czasie kolędy będą przeznaczone na prace renowacyjne w naszym kościele:

–    renowacja wejścia głównego: 68 062,-   (złożyliśmy wniosek o dofinansowanie)

–    renowacja i konserwacja figury św. Jana nad kruchtą: 34 160,-  (wniosek o dofinansowanie)

–    wykonanie nowej figury św. Jana ze sztucznego kamienia: 18 400,-

–    chcemy poddać renowacji i konserwacji nasze organy:  1 573 774,-                                                                                                           W związku z pojawiającą się możliwością uzyskania wsparcia na „Konserwację i restaurację organ” z Programu Odbudowy Zabytków, zwróciliśmy się także z prośbą do Pana Burmistrza, ponieważ tylko za jego pomocą nasz wniosek może zostać złożony, jako jeden z dziesięciu, które mogą wziąć udział w niniejszym konkursie z ramienia gminy. Liczymy na przychylność i współdziałanie z gminą w zakresie ratowania dóbr kultury służących całej szprotawskiej społeczności lokalnej.

         

 1. Taca w przyszłą niedzielę przeznaczona będzie na prace renowacyjne przy głównej kruchcie. Dlatego składamy serdeczne podziękowanie za każdą złotówkę składaną  na ten cel na tacę.

 

 1. W minionym tygodniu z naszej społeczności Bóg powołał do wieczności:

            †       Anna Jakubowska

             †       Izabela Parczewska

             †       Alicja Jędroszkowiak

        Módlmy się za nich prosząc Boga o miłosierdzie: Zdrowaś Maryjo…