MAMY TRZECH AKOLITÓW

Trzech naszych Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii św.: tj. Michał Ganowski,  Jerzy Pluciński  i  Robert Szuman otrzymało błogosławieństwo    i dekret Ks. Bpa Diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego do posługi Akolity. Uroczysta Eucharystia odbyła się 5 czerwca 2021 roku w kościele p.w. Ducha Świętego w Zielonej Górze.  Dzień ustanowienia nowych lektorów i akolitów to owoc dwuletniej formacji w Diecezjalnej Szkole Posług Liturgicznych w Zielonej Górze gdzie kierownikiem był ks. Tomasz Sałatka.

Przyszłym akolitom pasterz diecezji polecił, aby byli „towarzyszami drogi dla innych”. – Bardzo dobrze to zadanie wypełnia się będąc w bliskości Eucharystii, podając ją innym. Tym samym w ich życie wprowadzana jest żywa obecność Boga”

Najważniejsze zadania akolity w liturgii to m. in. niesienie krzyża i świec w procesji wejścia, podawanie mszału, przygotowywanie ołtarza (umieszczanie na nim korporału, puryfikaterza, palki, kielicha oraz mszału), asystowanie kapłanowi podczas okadzenia darów, krzyża i ołtarza (gdy nie ma diakonów), okadzenie kapłana i wiernych (gdy brak diakona), rozdzielanie Komunii świętej, puryfikowanie i porządkowanie naczyń liturgicznych po rozdzieleniu Komunii lub zakończeniu Mszy św. W przypadkach szczególnych może także wystawiać Najświętszy Sakrament do adoracji bez udzielania błogosławieństwa oraz może przewodniczyć niektórym nabożeństwom”. Gdy nie ma kapłana lub diakona,  akolita może prowadzić modlitwę przy zmarłym i przy pogrzebie stacje w domu zmarłego i na cmentarzu. Poza liturgią lektor pomaga duszpasterzom w pełnieniu posługi ewangelizacyjnej. Zakres tej posługi jest bardzo szeroki.