LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ

3 kwietnia 2021 roku o godz. 21:00  rozpoczęła się  LITURGIA WIELKIEJ SOBOTY oznajmiająca nam Zmartwychwstanie Chrystusa. Ze względu na czas epidemii w liturgii mogła uczestniczyć ograniczona liczba wiernych.  Można było uczestniczyć na żywo na kanale youtube.

Liturgię koncelebrowali:   ks. Ryszard –  proboszcz parafii, ks. Bartosz, ks. Damian, ks. Krzysztof i asystował kleryk Damian. Rozpoczęła się od procesji w kościele z paschałem, w kruchcie kościoła został on zapalony.  Następnie główny celebrans ks. Damian wyżłobił symbolicznie greckie litery Alfa i Omega (Bóg , który istnieje od zawsze i nie przestanie istnieć) oraz cyfry obecnego roku  (oznaczają wpisanie naszej, konkretnej historii w nieskończone istnienie Boga) i wbite zostały w paschał pięć symbolicznych gron oznaczających 5 ran Chrystusa-Boga.

Celebrans przeszedł  procesyjnie główną nawą  kościoła,  trzykrotnie zatrzymywał się śpiewając wezwanie „Światło Chrystusa”.  Kiedy paschał został wniesiony przed ołtarz, został ustawiony obok chrzcielnicy.  Ks. Krzysztof  odśpiewał  ORĘDZIE WIELKANOCNE (Exsultet). Podczas Liturgii Słowa   wysłuchaliśmy 8 czytań (7 ze Starego Testamentu i 1 z Nowego Testamentu), przeplatane śpiewem psalmów i modlitwą celebransa.  W tę część włączyły się osoby świeckie, lektorzy i nadzwyczajni szafarze. Usłyszeliśmy wreszcie radosne „Chwała na wysokości” wraz z głosami wszystkich dzwonów i dzwonków.

Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Krzysztof.

 Następną częścią liturgii było poświęceni wody  i odnowienie przyrzeczeń Chrztu św.  Ceremonię poprzedzało odśpiewanie Litanii do Wszystkich Świętych.  Przed rozesłaniem odśpiewaliśmy uroczyste Te Deum.

 Ks. Damian złożył szczególne podziękowania za pomoc i udział w obchodach Triduum Paschalnego: kapłanom pracującym w parafii:  ks. Bartoszowi, ks. Krzysztofowi, klerykowi Damianowi,  ministrantom, lektorom,  szafarzom, organiście Marcinowi Bojskiemu  i scholi  za oprawę muzyczną, panu Ryszardowi (kościelnemu),  osobom świeckim, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie i prowadzenie liturgii, dekorację kościoła i wszystkim, którzy chociaż w najmniejszym stopniu przyłączyli się do przeżywania tak wspaniałych modlitewnych dni.

CHRYSTUS  ZMARTWYCHWSTAŁ  – PRAWDZIWIE ZMARTWYCHWSTAŁ !!!