Dar Bp Lityńskiego – Kopia obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej w naszym kościele

26 maja 2020 roku  otrzymaliśmy dar – kopię  obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej Słuchającej z Rokitna. Obraz otrzymał proboszcz ks. Ryszard Grabarski z rąk ks. Biskupa Tadeusza Lityńskiego. Jest to dar za przywrócenie piękna   naszej świątyni.  Obraz został  umieszczony na ołtarzu głównym do czasu,  aż   powróci z renowacji ambona i wtedy tam zostanie umieszczony.  Dar ten otrzymaliśmy  w pięknym dniu poświęconym wszystkim mamom.

Historia Obrazu nie jest do końca znana. Namalowany został na początku XVI w. na drewnie lipowym. Widnieje na nim popiersie Matki Bożej na złoconym tle, z charakterystycznie odsłoniętym uchem, dlatego też Matkę Bożą Rokitniańską nazywa się Cierpliwie Słuchającą. Głowę Maryi okala wydrążona w drewnie aureola, twarz jest pochylona ku lewej stronie. Spokojna, jakby zasłuchana, z przymkniętymi oczami. Włosy okrywa muślinowy welon i nakrycie w kolorze niebieskim z żółtą podszewką, na piersi szata w królewskim odcieniu czerwieni. Obraz ma wymiary: 40 cm wysokości i 27 cm szerokości. Więcej o obrazie i Bazylice w Rokitnie:    https://rokitno.org/cudowny-obraz/

Tekst  ofiarowania:

„Kopia obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej Słuchającej z Rokitna.

Dar dla kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Szprotawie

 z podziękowaniem

za przywrócenie  piękna świątyni

Księdzu Proboszczowi Kanonikowi

Ryszardowi Grabarskiemu, Parafianom,

Dobroczyńcom i Wykonawcom.

Z pasterskim błogosławieństwem

ks Tadeusz Lityński

Biskup Zielonogórsko-Gorzowski

W Dzień Matki  Roku Pańskiego 2020