LITURGIA WIELKIEJ SOBOTY

11 kwietnia 2020 roku o godz. 20:30  rozpoczęła się  LITURGIA WIELKIEJ SOBOTY oznajmiająca nam Zmartwychwstanie Chrystusa. Liturgia ze względu na czas epidemii miała inną oprawę. Przede wszystkim bez udziału wiernych ale za to transmitowana przez internet.

  https://www.youtube.com/watch?v=tdXztC2fby

Liturgię koncelebrowali:   ks. Ryszard –  proboszcz parafii, ks. Jacek,ks. Bartosz i  ks. Damian. Rozpoczęła się od procesji w kościele z paschałem. Następnie główny celebrans ks. Bartosz   wyżłobił symbolicznie greckie litery Alfa i Omega (Bóg , który istnieje od zawsze i nie przestanie istnieć) oraz cyfry obecnego roku  (oznaczają wpisanie naszej, konkretnej historii w nieskończone istnienie Boga) i wbite zostały w paschał pięć symbolicznych gron oznaczających 5 ran Chrystusa-Boga.  

Wtedy rozpoczęła się liturgia w kościele. Ks. Bartosz  odśpiewał  ORĘDZIE WIELKANOCNE (Exsultet). Podczas Liturgii Słowa   wysłuchaliśmy 8 czytań (7 ze Starego Testamentu i 1 z Nowego Testamentu), przeplatane śpiewem psalmów i modlitwą celebransa.  Po raz pierwszy po każdym czytaniu ze Starego Testamentu została zapalona świeca na siedmioramiennym świeczniku. Przed czytaniami z Nowego Testamentu zostały zapalone świece przed ołtarzem. Usłyszeliśmy wreszcie radosne „Chwała na wysokości” wraz z głosami wszystkich dzwonów i dzwonków.

Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Bartosz.

My kilkanaście dni temu przeżyliśmy takie trzęsienie ziemi, życie nam się zawaliło. Przysnęły nasze marzenia, przysnęły nasze plany. Siedzimy w domu niepewni o swoją przyszłość. Wszystko nam się zawaliło, życie przewróciło się nam do góry nogami. Nie wiemy kiedy to się wszystko skończy. Przeżywamy święta w rozłące. To jest trzęsienie ziemi, które przezywa cały świat. Ale jest pewna nadzieja, która wypływa z dzisiejszej Ewangelii  „A oto nastąpiło wielkie trzęsienie ziemi albowiem Anioł Pański zstąpił z Nieba, podszedł, odsunął kamień, usiadł na nim. Postać jego jaśniała jak błyskawica, a szaty jego były białe jak śnieg. Tak więc w momencie zmartwychwstania Chrystusa nastąpiło również potężne  trzęsienie ziemi . tak będzie zawsze. Po wielkim trzęsieniu ziemi jakie by ono nie było w tym życiu, to związane z epidemią, to związane ze śmiercią kogoś bliskiego. Po każdym wielkim trzęsieniu ziemi nastąpi nowe trzęsienie ziemi zmartwychwstania i życia. Pomyśl sobie, że już niedługo znowu wrócisz do swoich codziennych zajęć, dzieci z wielka radością wrócą do szkół, zaczniemy normalnie funkcjonować, będzie można normalnie chodzić po ulicy. To będzie nasze zmartwychwstanie. Zmartwychwstaną nasze plany, zmartwychwstaną nasze nadzieje,  zmartwychwstaną nasze pomysły, które do teraz są w grobie. I życzmy sobie abyśmy każdego dnia, przez całe nasze życie byli ludźmi zmartwychwstania. I abyśmy byli świadkami zmartwychwstania w świecie.”

Następną częścią liturgii było odnowienie przyrzeczeń Chrztu św.  Na zakończenie Eucharystii otrzymaliśmy uroczyste błogosławieństwo.

 

Ks. Bartosz złożył szczególne podziękowania za pomoc i udział w obchodach Triduum Paschalnego: kapłanom pracującym w parafii,  ministrantom, organiście Marcinowi Bojskiemu  za oprawę muzyczną, panu Ryszardowi (kościelnemu), siostrze Klarze za dekoracje, panu Piotrowi za ustawienie kamery i zorganizowanie przekazu internetowego.   

CHRYSTUS  ZMARTWYCHWSTAŁ  – PRAWDZIWIE ZMARTWYCHWSTAŁ !!!