WIELKI CZWARTEK

WIELKI CZWARTEK – USTANOWIENIE SAKRAMENTU EUCHARYSTII I KAPŁAŃSTWA

Wielki Czwartek  9 kwietnia 2020 roku  rozpoczął obchody Triduum Paschalnego. O godz. 18:00 rozpoczęła się uroczysta i jedyna w tym dniu  Msza Św.,  odprawiana w naszym kościele. Transmitowana była przez internet

https://www.youtube.com/watch?v=eg_Z-Hx_8Mo

Ze względu na czas epidemii odbyła się w kościele bez wiernych. Nie było  aktu umycia nóg. Celebrowali wszyscy kapłani naszej parafii: ks. proboszcz Ryszard, ks. Jacek, ks. Bartosz, ks. Damian.  Asystowało 4 ministrantów.  Z uwagi na to, że jest to Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, w której wspominamy ustanowienie sakramentu Eucharystii jak i kapłaństwa złożone ostały wszystkim kapłanom życzenia od wszystkich grup parafialnych jak i wiernych oraz wręczone zostały kwiaty i słodkie upominki.  W tej jednej Mszy św. po raz ostatni usłyszeliśmy dźwięk dzwonów  podczas odśpiewania „Chwała na wysokości”, od tej pory słychać już tylko dźwięk kołatek.  Ks. Jacek był głównym celebransem.  Wygłosił okolicznościowe kazanie.  W słowie skierowanym do wiernych  usłyszeliśmy:

„Eucharystia nie tylko uczy ale daje siłę do realizowania przykazania miłości. Do budowania więzów społecznych z wierzącymi co może być łatwiejsze ale także z wątpiącymi będącymi na obrzeżach kościoła i z niewierzącymi co przychodzi trudniej. … W Wieczerniku Jezus dokonał zwyczajnych gestów ale zarazem tak niezwykłych, że niezrozumiałych dla Apostołów. Takich jak umycie nóg, co w tamtych czasie było czynnością tylko dla niewolnika. Daje nam przykład pokory, uniżenia i zobowiązuje nas do naśladowania Go w miłości. Jezus dał nam i zadał realizację przykazania miłości. Miłości wyrażanej w służbie, czynami nie słowami. To ma być konkretny znak rozpoznawczy dla chrześcijan. ……

Mam taką maksymę życia, którą staram się realizować w swoim kapłaństwie: nie pomożemy wszystkim ludziom na świecie, nie zmienimy całego świata ale pomagając jednemu człowiekowi możemy jego świat zmienić. …

 Obecnie świat przeżywa bardzo trudne i bolesne rekolekcje. Papież Franciszek parę dni temu powiedział takie słowa: Dzisiaj przed snem pomyśl o dniu, w którym możemy znów wyjść na zewnątrz, jak się znów spotkamy, a możliwość zrobienia zakupów z całą rodziną będzie się wydawać wakacjami. Pomyśl o czasie kiedy kawa w barze, uściski, widok spacerujących za rękę ludzi, biegające, roześmiane dzieci powrócą do naszego życia. Pomyśl o ty, że to co dzieje się teraz będzie tylko wspomnieniem a nasze normalne życie będzie jak prezent nieoczekiwany i piękny. I pokochamy wszystko co dotąd wydawało się oczywiste. I będziemy wdzięczni za każdą sekundę. ….”

Komunia święta była przyjmowana duchowo. Nie było procesyjnego przeniesienia Najświętszego Sakramentu do ciemnicy, wystawiony był na ołtarzu i schowany do tabernakulum. O godz. 20:30 został odmówiony różaniec o oddalenie epidemii. Oprawę muzyczną zapewnił organista Marcin Bojski, śpiew prowadził Piotr Siuda.