NASZE PRZEŻYCIE WIELKIEGO TYGODNIA

Nasze przeżycie Wielkiego Tygodnia

Niedziela Palmowa
• można zrobić z gałązek małą palmę; głowa rodziny może ją pokropić wodą święconą w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego i ustawić na widocznym miejscu;
• Odczytać opis wjazdu Jezusa do Jerozolimy, według św. Mateusza (21, 1-17).
• Wysłuchać przez radio lub TV Mszy świętej i przyjąć Komunię duchowo.

Wielki Czwartek
• Jeśli jest obrazek Ostatniej Wieczerzy ustawić go na pierwszym miejscu.
• Wysłuchać przez radio lub TV Mszy świętej i przyjąć Komunię duchowo.
• Wspólnie zjeść kolacje, tak jak jemy Wieczerzę wigilijną przed Bożym Narodzeniem.

Wielki Piątek
• na stole ustawić Krzyż
• jeśli to możliwe w ciągu dnia odprawić „Drogę krzyżową” (modlitwę przy stacjach może podać każdy z domowników mówiąc, o co on prosi Pana)
 Wysłuchać przez radio lub TV Liturgii Męki Pańskiej i przyjąć Komunię duchowo.
• Odmówić Litanię do Najświętszej Krwi Chrystusa oraz złożyć z wiarą i wdzięcznością pocałunek na krzyżu Jezusa.

 • Przed spoczynkiem można odczytać Hymn o miłości (1 Kor 13,1-13) i zastanowić się, w jakim stopniu moja miłość jest miłością opisaną przez św. Pawła.

Wielka Sobota
• Przygotować kosz świąteczny, jak co roku.
• Poświęcić w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego jajka i inne dary oraz pokropić je wodą święconą.
• Wysłuchać przez radio lub TV Mszy świętej i przyjąć Komunię duchowo.

Wielka Niedziela
• Przed śniadaniem wielkanocnym odczytać opis Zmartwychwstania Jezusa według Ewangelii wg św. Jan (rozdział 20)
• Złożyć sobie wzajemne życzenia przy poświęconym jajku
• Odmówić modlitwę przed posiłkiem i wspólnie zjeść śniadanie.

 1. Transmisja z Gorzowa
  1. W najbliższą niedzielę transmisja Mszy św. o godz. 10.30 będzie realizowana w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski przez TVP3 Gorzów Wielkopolski.
  2. Transmisje z Paradyża
  W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego diecezja we współpracy z TVP3 Gorzów Wielkopolski i Radiem Zachód zaprasza do udziału w liturgii poprzez transmisje telewizyjne, radiowe i internetowe realizowane z Paradyża.
  • Diecezjalne Rekolekcje Wielkopostne – ze względu na odwołanie parafialnych rekolekcji wielkopostnych zapraszamy naDiecezjalne Rekolekcje Wielkopostne w dniach od 30 marca do 1 kwietnia o godz. 19.00. Rekolekcje wygłoszą: ks. Grzegorz Cyran, ks. Robert Patro, ks. Waldemar Kostrzewski.
  • Niedziela Palmowa – zaplanowane na 4-5 kwietnia diecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży zostały odwołane. Odbędzie się jednak transmisja liturgii Niedzieli Palmowej o godz. 10.30.
  • Triduum Paschalne – uroczystości Triduum Paschalnego, a zatem Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek oraz Wigilia Paschalna będą transmitowane o godz. 19.00.

Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny

Przepełnieni wielkanocną  radością, zasiądziemy do świątecznego stołu i podzielimy się wzajemną życzliwością przy składaniu sobie życzeń. Nowe życie Zmartwychwstałego Pana symbolizuje poświęcone jajko, którym także  dzielimy się wzajemnie. Prośmy Chrystusa Pana, zawsze obecnego wśród tych, którzy Go miłują, aby pobłogosławił te pokarmy na stół wielkanocny.

Wszyscy modlą się przez chwilę w ciszy.

          Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią kazałeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, w dzień Zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby spożyć  wraz z nimi posiłek; prosimy Cię, daj nam z wiara przezywać Twoją obecność między nami podczas świątecznego posiłku, w dzień Twojego zwycięstwa, abyśmy, mogli się radować z udziału w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.

          Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i w Komunii św. dajesz życie światu, pobłogosław ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś lud słuchający Ciebie wytrwale na pustkowiu, i który po swym Zmartwychwstaniu przygotowałeś nad jeziorem dla swoich uczniów.

          Baranku Boży, który zwyciężyłeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę Baranka paschalnego i świątecznych potraw, które Ty spożyłeś z Apostołami na Ostatniej Wieczerzy Pobłogosław także naszą sól, aby chroniła nas od zepsucia.

          Chryste, życie i zmartwychwstanie nasze, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić  wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami. Daj nam wszystkim dojść do wiecznej uczty Twojej, tam, gdzie Ty żyjesz i królujesz na wieki wieków. W. Amen.

Szprotawa  –   Wielkanoc 2020