MSZA ŚW. DOŻYNKOWA W ŚLIWNIKU – 7.09.2019

Msza Św., która rozpoczynała dziękczynienie za tegoroczne plony i trud rolników odbyła się w kościele filialnym w śliwniku 7 września 2019 roku o godz. 15:00. Eucharystia była celebrowana przez ks. Jacka, którego przedstawił ks. Proboszcz Ryszard.  W  homilii usłyszeliśmy:

„Spotykamy się, aby podziękować Bogu za urodzaje ziemi. I bardzo pasuje do dzisiejszej uroczystości wiersz C. K. Norwida:

Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba
Podnoszą z ziemi przez uszanowanie
Dla darów nieba,
Tęskno mi, Panie.

Do kraju tego, gdzie winą jest dużą
Popsować  gniazdo na gruszy bocianie,
Bo wszystkim służą,
Tęskno mi, Panie.

Do kraju tego, gdzie pierwsze ukłony
Są jak odwieczne Chrystusa wyznanie:
„Bądź pochwalony!”
Tęskno mi, Panie.

….. Papież Jan Paweł II także mówił o umiłowaniu ziemi, o uszanowaniu do kawałka chleba: „Ziemia to poczucie, że jestem u siebie. To moja ziemia, to mój kraj. To z tej ziemi wyrosły tradycje narodowe. Kochajmy ziemię. Kochajcie pracę na wsi, chociaż to praca ciężka ale ona pozwala w szczególny sposób być blisko Boga. Ta ziemia potrzebuje naszej miłości, chleb potrzebuje naszego szacunku. To jest to z czego wzrastamy, to są nasze korzenie, to jest nasza godność, to jest nasza polskość. To jest duma, że jesteśmy u siebie, że polski chleb możemy spożywać.” … Dzisiaj możemy powiedzieć Bogu: Dziękuję za dary tej ziemi… i prosimy, aby chleba nie zabrakło.”

W Eucharystii uczestniczyli wierni wraz ze swoim sołtysem. Oprawę muzyczną zapewniła organistka pani Zuzanna.