ODPUST W KOŚCIELE PARAFIALNYM W UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

Jak co roku tak i w tym 15 sierpnia 2019 roku nasza parafialna wspólnota obchodziła uroczystość odpustową w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny patronki naszej świątyni i parafii. Można było uczestniczyć we Mszy św. o godz. 7:00; 8:30; 10:00; 12:00 i 19:30. Uroczysta Msza Św. odpustowa odbyła się o godz. 12:00. Odprawiało ją czterech kapłanów. Głównym celebransem był O. Radosław  wraz z O. Arkadiuszem, ks. Michałem, ks. Andrijem. Uczestniczyło też wielu kapłanów z Dekanatu oraz księża z naszej parafii. W oprawę Eucharystii włączyli się także świeccy: członkinie Żywego Różańca, które przyniosły dary ołtarza, młodzież oazowa, szafarze, organista Marcin Bojski i schola.

W procesji na rozpoczęcie Eucharystii zostały uroczyście wniesione relikwie Świętego Maksymiliana Marii Kolbego i złożone na ręce ks. Proboszcza Ryszarda Grabarskiego.

Okolicznościowe kazanie wygłosił O. Radosław. Usłyszeliśmy między innymi następujące słowa:

„Dziś pragniemy wpatrywać się w niebo, aby ujrzeć Niewiastę  obleczoną w słońce, księżyc pod jej stopami, na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu. To jest nasza Matka, to Ona ukierunkowała całe swoje życie na Niego. Ona wspiera nas na tej drodze ku pełni świętości. …  Dziś O. Maksymilian dalej do nas mówi, mówi nam o przedsmaku Nieba, który możemy doświadczyć już tutaj na ziemi. A tym przedsmakiem Nieba nie jest nic innego jak stan uświęcający Łaski, który dziedziczymy w momencie oczyszczenia w sakramencie Pokuty i Pojednania. To jest dopiero przedsmak tego co możemy duchowo doświadczyć. Ale to czego doświadczymy naprawdę dowiemy się niebawem, niebawem, bo jak mówi O. Maksymilian każdy może doświadczyć Nieba dzięki opiece Niepokalanej. Służył Niepokalanej, był szaleńcem Niepokalanej, był wielkim czcicielem Niepokalanej. Chciał zdobywać wszystkie dusze dla Niepokalanej. …

  1. Maksymilian jest patronem na dzisiejsze czasy, na to aby każdy z nas rozumiejąc treść naszego życia jako chrześcijańskiego powołania chciał tę świętość udzielać innym przez modlitwę. I to dzisiaj Kościół potrzebuje Rycerzy Niepokalanej, którzy będą modlić się o nawrócenie tych, którzy wychodząc na ulice w sposób bluźnierczy hańbią nasze święte rzeczy. … Jako środkiem do walki z szatanem O. Maksymilian posługuje się kulką, którą tak nazywa Cudowny Medalik.

                                                                                      Po komunii św. zostały pobłogosławione  bukiety kwiatów i ziół przyniesione przez wiernych, bo w tym dniu obchodzimy również wspomnienie Matki Bożej Zielnej. Potem głos zajął ks. Ryszard proboszcz naszej parafii, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do obchodów odpustowych. Szczególne słowa podziękowania zostały skierowane do  O.  Radosława, za relikwie Świętego Maksymiliana Marii Kolbego oraz za głoszone rekolekcje.

„Chciałbym podziękować O. Radosławowi za to, że nam przypomniał postać Świętego Maksymiliana Marii Kolbego ale też za to, że zapewniał nas przez te dni rekolekcji, abyśmy odważyli się wstąpić na drogę do świętości. Niech Bóg stokrotnie  błogosławi jego posłudze, szczególnie w jego pracy w radiu NIEPOKALANÓW. Niech Bóg będzie z nim, aby w mocy Ducha Świętego głosił to słowo, które wskaże innym właściwą drogę życia.” Podziękowania zostały skierowane także do: przybyłych kapłanów,  szafarzom, młodzieży oazowej, organiście, scholi, służbie liturgicznej, wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia  uroczystości odpustowej poświęconej naszej patronce.”

Następnie został wystawiony Najświętszy Sakrament, przed którym odmówiliśmy Litanię do Najświętszej Maryi Panny. Potem wyruszyliśmy w procesji, aby wszystkim mieszkańcom naszego miasta ogłosić naszą odpustową radość. Po powrocie do świątyni zostało odśpiewane radosne Te Deum.

Przy wyjściu z kościoła po zakończonej uroczystości można było wziąć Cudowny Medalik, jako środek do walki z szatanem. Wszyscy ci, którzy go przyjmą, z ufnością będą go nosić i modlić się otrzymają zdroje łask.