UROCZYSTOŚĆ PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ

          12 maja 2019 roku odbyła się uroczystość I Komunii Świętej. Uroczystość odbyła się  o godz. 11:15. Sakrament przyjęło 27 dzieci. Do zgromadzonych (ze względu na padający deszcz)   w kruchcie  kościoła dzieci i rodziców wyszła procesja z krzyżem, która poprzedzała głównego celebransa ks. Tomasza. Po powitaniu, zostały one pokropione wodą święconą, a rodzice udzielili swoim dzieciom błogosławieństw. Dzieci procesyjnie  weszły do odświętnie przystrojonego kościoła. W celebrację Eucharystii aktywnie włączyli się rodzice i dzieci.

Okolicznościową homilię wygłosił do dzieci ks. Tomasz.

„Przypomnijcie sobie coś lub kogoś, kto jest najcenniejszy dla was. I powiedzcie czy trzeba o to coś lub kogoś troszczyć? Trzeba. Czy trzeba na to uważać i być bardzo czujnym żeby tego nie stracić? Trzeba pilnować, bo to co najcenniejsze jest bardzo wyjątkowe. Komunia Święta i Pan Jezus w Eucharystii jest właśnie  najcenniejszy na świecie. Ja nic cenniejszego nie mam. Za chwilę otrzymacie ode mnie najcenniejszy dar jaki posiadam. To jest coś wyjątkowego i szczególnego, samego Pana Jezusa. Dlatego chciałbym prosić was, żebyście pamiętały, że otrzymujecie najcenniejszy dar na świecie. I że trzeba o ten dar się troszczyć. I na tym darze budujcie swoje życie. Daję wam jeszcze jeden dar. Dar, który pozawala nam przystępować do Komunii Świętej. Dar Miłości Pana Boga do człowieka, dar sakramentu pokuty i pojednania. Sakramentu spowiedzi. Kiedy Panu Bogu mówimy „nie” i kiedy nie troszczymy się o ten skarb, który ksiądz za chwilę wam udzieli. Mówimy: nie chcemy Cię panie Boże, wybieramy inną drogę, nie chcemy się o Ciebie troszczyć. Panu Jezusowi jest wtedy smutno. Wtedy człowiek przestaje widzieć Pana Jezusa, a widzi tylko siebie. Już nie widzi drugiego człowieka. I dlatego tym drugim darem, który dzisiaj otrzymujecie to dar, że w sakramencie pokuty i pojednania znowu widzimy drugiego człowieka. … Dzisiaj mamy Niedzielę Dobrego pasterza i Pan Jezus ma propozycję: Czy chcesz iść za Panem Jezusem? Tak. Ale jak chcesz to zrobić? Dostaliśmy przewodnik – Pismo Święte, Słowo Boże. Ono nam mówi jak iść za Dobrym Pasterzem. Nie ma nic cenniejszego jak pójście za Panem Jezusem. Dzisiaj dostajecie najcenniejszy dar jaki jest w kościele. Dlatego pamiętajcie, aby się o niego troszczyć, żeby o niego dbać. Żeby korzystać z drugiego daru, którym jest sakrament pokuty i pojednania. I czytajcie Słowo Boże i razem z rodzicami poznawajcie tych, którzy nas do pana Boga prowadzą. Niech ten najważniejszy dzień waszego życia będzie dla was  tym dniem, który przemieni wasze serca i będzie dawał zawsze wam nadzieję, wiarę i miłość.”

W słowie skierowanym do rodziców i rodziców chrzestnych skierował prośbę: „Aby towarzyszyli swoim dzieciom w ich rozwoju życia duchowego, nie możemy ich pozostawić samych. Musimy pomagać, aby ta łaska, która w nich kiełkuje żeby pięknie kwitła, żeby pięknie się rozwijała. Starajcie się wywiązywać z tej odpowiedzialności….”

Po zakończeniu homilii nastąpiło odnowienie obietnic  Chrztu św. Dzieci trzymały zapalone świece, które zostały zapalone od paschału, a ogień został im podany przez rodziców. Następnie zaniosły dary  ofiarne. Do stołu ofiarnego przystępowały parami i przyjmowały Ciało Chrystusa w postawie klęczącej. Na zakończenie zostały pobłogosławione chlebki,   rozdane po wyjściu z kościoła. Oczywiście jak dobry zwyczaj nakazuje były też podziękowania, które skierowane były najpierw  do Pana Jezusa, a  kończyły na osobie, która przygotowała dzieci czyli s. Klarze. Oprawę muzyczną zapewnił organista Jakub Swędrak, a śpiew prowadziła Renata Swędrak.