EKSTREMALNY RAJD ZACHODNIĄ GRANICĄ POLSKI

PARAFIALNA GRUPA ROWEROWA 50plus ZDOBYŁA ZACHODNIĄ GRANICĘ

 W dniach 27 kwietnia – 3 maja 2019 roku odbył się rajd rowerowy mający na celu przejazd całą zachodnią granicę Polski w poszukiwaniu pustego grobu naszego Zbawiciela. Tempo i przejechane kilometry określiliśmy    jako „ekstremalną drogę rowerową”. Złożyły się na nią długie etapy (np. 135km w ciągu jednego dnia), chłód i porywisty wiatr. Rajd rozpoczął się w Gródku n/Nysą (Czechy) – Aleja Trzech Państw a skończył w Świnoujściu. W sumie przejechaliśmy na dwóch kółkach 570km.

W drogę wyruszyło 10 rowerzystów i 2 osoby obsługi (logistyk i kierowca); średnia wieku 63 lata, najstarszy rowerzysta ma 72 lata. Przewodnikiem i duchowym opiekunem był Proboszcz ks. Ryszard. Rozpoczęliśmy Mszą św. w naszym kościele. Codziennie uczestniczyliśmy w Eucharystii. Wszyscy dotarli do końca cali, ale niekoniecznie zupełnie zdrowi (były przeziębienia) co nie przeszkadzało w ukończeniu rajdu. Rowery także nie dotarły zupełnie całe – dwie zbite lampy i brak jednej szprychy, były wywrotki ale niegroźne. Samochód wiozący rowery przed dojechaniem do Szprotawy także miał awarię – w Długim musiano wymienić przebite koło.

Trasa obejmowała: Gródek – Dłużyna Dln. (61km); Dłużyna Dln. –Gubin (135km); Gubin-Kostrzyn (120km); Kostrzyn-Ognica (95km); Ognica-Nowe Warpno (98km); Nowe Warpno-Świnoujście (120km). W większości jechaliśmy niemieckimi ścieżkami rowerowymi.  Każdy mijający nas rowerzysta pozdrawiał nas co też i my czyniliśmy. Podziwialiśmy wspaniałą przyrodę – rzeki (Nysę i Odrę), rozlewiska pełne ptactwa, lasy, łąki. Odwiedziliśmy między innymi: klasztor St. Marienthal w Ostritz, Klasztor Neuzelle.