POWRÓT EPITAFIUM PO RENOWACJI

Wróciła do naszego kościoła po renowacji   płyta nagrobna z 1558 roku.  Jest to fragment płyty nagrobnej a właściwie epitafium Hansa von Schönaich. Została odkryta podczas rozbiórki  ołtarza św. Tekli. Jest to przedstawienie tablic prawa i łaski  tak jak to ówcześnie przedstawiali protestanci. Jest to tzw. prefiguracja typologiczna zestawienia starotestamentowymi  z nowotestamentowym scenami do  pierwszego wydania Biblii dla protestantów. Były dwa główne rodzaje: gotajski i praski, nasz jest zupełnie odmienny od tych dwóch i jest osobno potraktowany,  bardzo zindywidualizowany. Warsztat kamieniarski, który wykonał epitafium znajdował się   prawdopodobnie w  Dreźnie.

 Renowacja płyty została  wykonana przez konserwatora  Tomasza Filara. Pierwsza obróbka w pracowni konserwatorskiej w Toruniu (oczyszczanie laserowe i stosowne  badania), następnie w warsztacie kamieniarskim w Żaganiu. Tablicę można oglądać na południowej  ścianie wewnątrz naszego kościoła. Nad wszystkim czuwał konserwatora zabytków Karol Błaszczyk.