ODPUST W KOŚCIELE PARAFIALNYM W UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

Jak co roku tak i w tym 15 sierpnia 2018 roku nasza parafialna wspólnota obchodziła uroczystość odpustową w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny patronki naszej świątyni i parafii. Można było uczestniczyć we Mszy św. o godz. 7:00; 8:30; 10:00; 12:00 i 19:30. Uroczysta Msza Św. odpustowa odbyła się o godz. 12:00. Odprawiało ją czterech kapłanów. Głównym celebransem był O. Joachim  wraz z ks. Krzysztofem, ks. Jarosławem   i ks. Leonem. Uczestniczyło też wielu kapłanów z Dekanatu oraz księża z naszej parafii: ks. Michał, który posługuje w Kostrzyniu i ks. Jarosław posługujący w Meksyku. W Eucharystii uczestniczyła Kompania Honorowa Batalionu z Żagania. W oprawę Eucharystii włączyli się także świeccy: członkinie Żywego Różańca, które przyniosły dary ołtarza. Oprawę muzyczną zapewniła Szprotawska Orkiestra Dęta pod kierunkiem kapelmistrza Zdzisława Głowackiego oraz organista Mieczysław Ganowski.

Okolicznościowe kazanie wygłosił O. Joachim. Usłyszeliśmy między innymi następujące słowa:

„Dzisiaj  w szerokim gronie chcemy do Boga zawołać, by błogosławił nasz dom, nasz kraj. Chcemy Bogu podziękować za Jego Miłość i Miłosierdzie. Że nigdy nie opuścił tego narodu, który mimo różnych zawirowań trwał przy krzyżu, trwał przy Ewangelii i trwał w zawierzeniu Maryi. Dziś Bogu chcemy w sposób szczególny za tą opiekę Matki podziękować. Ona swym matczynym płaszczem osłania nie tylko tę parafię w sposób szczególnie jej poddanym  mieszkańcom Szprotawy ale także wszystkich Polaków rozsianych po całym świecie.”

 

Po komunii św. zostały pobłogosławione  bukiety kwiatów i ziół przyniesione przez wiernych, bo w tym dniu obchodzimy również wspomnienie Matki Bożej Zielnej. Potem głos zajął ks. Ryszard proboszcz naszej parafii, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do obchodów odpustowych. Szczególne słowa podziękowania zostały skierowane do  O.  Joachima, „który przez słowo budował i otwierał nas na Boga, na Jego prawdy i na Jego Ewangelię. Bo dzięki Niemu możemy na nowo ładować akumulatory  naszego życia, by kroczyć za Chrystusem.”  Następnie został wystawiony Najświętszy Sakrament, przed którym odmówiliśmy Litanię do Najświętszej Maryi Panny. Potem wyruszyliśmy w procesji, aby wszystkim mieszkańcom naszego miasta ogłosić naszą odpustową radość. Po powrocie do świątyni zostało odśpiewane radosne Te Deum.