UROCZYSTOŚĆ PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ

          13 maja 2018 roku odbyła się uroczystość I Komunii Świętej. Uroczystość odbyła się w dwóch grupach: o godz. 9:15 i 11:15. Do zgromadzonych przed kościołem  dzieci i rodziców wyszła procesja z krzyżem, która poprzedzała głównego celebransa ks. Tomasza. Po powitaniu dzieci, zostały one pokropione wodą święconą, a rodzice udzielili swoim dzieciom błogosławieństw wtedy dzieci procesyjnie  weszły do odświętnie przystrojonego kościoła. W celebrację Eucharystii aktywnie włączyli się rodzice i dzieci. Okolicznościową homilię wygłosił do dzieci ks. Tomasz.

„Przez przyjęcie Komunii Świętej Pan Jezus przychodzi do naszych serc i stajemy się komunią, wspólnotą czyli Pan Jezus bierze nas za rękę i my powiemy Panie Jezu Ty idź ze mną przez całe życie. I Pan Jezus już nigdy tej ręki nie puści. Zawsze będzie wam towarzyszył, zawsze będzie wam pomagał, zawsze będzie przy was. Zawsze będzie się pytał: „W czym mogę ci pomóc?  Czym mogę cię obdarzyć? W jaki sposób mogę zaradzić twoim problemom? Pan Jezus będzie trzymał nas za rękę i dobrze jest abyśmy ten gest zapamiętali…… Co to znaczy żebyśmy wytrwali we wspólnocie z Panem Jezusem? To co mówi papież Franciszek, żebyśmy pamiętali o trzech słowach: proszę, dziękuję i przepraszam.  … Dzisiaj dzieci otrzymają od Pana Jezusa mapę, Komunia Święta to też jest taka mapa żeby się nie zgubić w swoim życiu i każde dziecko jeżeli będzie przyjmowało Komunię Świętą, będzie korzystać z daru sakramentu pokuty i pojednania to zawsze trafi tam gdzie powinno czyli do Nieba.”

W słowie skierowanym do rodziców i rodziców chrzestnych skierował prośbę: „Aby towarzyszyli swoim dzieciom w ich rozwoju życia duchowego, nie możemy ich pozostawić samych. Musimy pomagać, aby ta łaska, która w nich kiełkuje żeby pięknie kwitła, żeby pięknie się rozwijała. Starajcie się wywiązywać z tej odpowiedzialności….”

Po zakończeniu homilii nastąpiło odnowienie obietnic  Chrztu św. dzieci trzymały zapalone świece, które zostały zapalone od paschału, a ogień został im podany przez rodziców. Następnie zaniosły dary  ofiarne. Do stołu ofiarnego przystępowały parami i przyjmowały Ciało Chrystusa w postawie klęczącej. Na zakończenie zostały pobłogosławione chlebki,  zostały rozdane po wyjściu z kościoła. Dzieci zatańczyły dziękczynny taniec wokół figury Zmartwychwstałego Chrystusa. Oczywiście jak dobry zwyczaj nakazuje były też podziękowania, które skierowane były najpierw  do Pana Jezusa, a  kończyły na osobie, która przygotowała dzieci czyli s. Klarze.

Oprawę muzyczną zapewnił organista Jakub Swędrak, a śpiew prowadziła Renata Swędrak.