Adwent 2017

Niedzielą 3 grudnia rozpoczął się nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Papież Franciszek ogłosił Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa dla sanktuarium w Kaliszu. Tegoroczne Roraty opowiadają o św. Józefie, człowieku, któremu Bóg – podkreślił Jan Paweł II w adhortacji „Redemptoris custos” – „powierzył straż nad swymi najcenniejszymi skarbami”. Odkryjmy na nowo św. Józefa. Najpierw jako wzór mocnego i pokornego człowieka, mężczyzny silnej wiary, ukochanego męża Maryi, ziemskiego ojca Jezusa, filaru Świętej Rodziny. Odkryjmy go także jako pomocnika, orędownika, czyli patrona rodzin, mężczyzn, ciężkiej pracy, modlitwy kompletacyjnej, dobrej śmierci i obrońcy Kościoła. Adwent to czas radosnego przygotowania na przyjście Pana. Będziemy rozważać Jego przyjście w czasach ostatecznych i to zarówno w historii świata, jak i naszej osobistej. Włączmy się w to adwentowe czuwanie, zwłaszcza przez udział w roratach. Podejmijmy również postanowienia adwentowe, których wypełnienie zbliży nas do Chrystusa. Ideał ten najpełniej zrealizowała Maryja. Przygotowując się na przybycie Pana Jezusa, weźmy udział w codziennych roratach, które w naszym kościele będą odprawiane: dla dzieci codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 17:30; dla młodzieży i dorosłych codziennie rano o godz. 7:00. Można wspierać także dzieło CARITAS poprzez zakupienie świec wigilijnych. Warto postarać się o adwentowy wystrój mieszkań i domów, który codziennie będzie przypominał o czuwaniu. Istnieje piękny, rzadko już praktykowany zwyczaj zawieszania na drzwiach wieńców oznaczających gotowość na przyjęcie przychodzącego Pana. W mieszkaniach postawmy wieniec adwentowy z czterema świecami, symbolizującymi cztery niedziele Adwentu.