Ś. P. KS. PRAŁAT MIECZYSŁAW

DROGA KAPŁAŃSKA Ś. P. KS. PRAŁATA MIECZYSŁAWA RUTY Urodził się 30 grudnia 1929 roku w Wilnie. W ramach repatriacji od 11 lipca 1945 roku w zamieszkał w Świebodzinie. Kontynuował naukę w Małym Seminarium w Gorzowie Wlkp., następnie w Wyższym Seminarium Duchownym w Gorzowie Wlkp. Święcenia kapłańskie otrzymał 5 czerwca 1955 roku. Jako kapłan pracował w charakterze wikariusza – współpracownika w Barlinku dwa lata, w Czarnem rok, w Trzcińskim rok, w Słupsku trzy lata i Trzebiatowie dwa lata. Jako proboszcz pracował Toporowie dwa lata, w Kłodawie pięć lat, w Gorzowie Wlkp. w parafii Trójcy Świętej jeden rok i w Szprotawie 32 lata. Na emeryturze w Szprotawie posługiwał nadal 11 lat. W sumie w Szprotawie posługiwał 43 i pół roku. Jako zasłużony dla miasta, zatroskany o życie duchowe mieszkańców ale także o zabytkowe budynki kościelne przejdzie do historii Szprotawy jako kapłan, który wycisnął piętno na lokalnej społeczności.