AKCJA CARITAS „KROMKA CHLEBA”

AKCJA CARITAS POLSKA „KROMKA CHLEBA 11 września odbyła się akcja Caritas Polska „KROMKA CHLEBA”. Do włączenia się do akcji zapraszali wolontariusze z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Szprotawie pod kierunkiem ks. Andrzeja. Byli to: Ewa, Natalia i Patryk. Dzielili się chlebem na znak solidarności z osobami dotkniętymi skrajną biedą. Jest to akcja podczas której zbierane będą pieniądze na rzecz ubogich rodzin oraz na pomoc dla uchodźców; na rynkach polskich miast wolontariusze Caritas. Bez chleba nie da się żyć, o chlebie myślą ci, którzy nie mają co jeść, za chlebem wyjeżdżają szukający lepszego jutra – przekonuje Caritas Polska, która rozpoczyna kampanię „Kromka Chleba” – jej celem jest zbiórka środków na dożywianie osób ubogich. Akcja potrwa do 20 września – poinformował w sobotę rzecznik Caritas Paweł Kęska. Caritas w Polsce od 13 lat prowadzi kampanię społeczną „Kromka Chleba”; ma ona na celu nie tylko gromadzenie środków pozwalających na zakup żywności dla biednych, ale także uwrażliwienie na istnienie głębokiej biedy w Polsce. Kampania jest odpowiedzią na istniejący wciąż w Polsce problem osób skrajnie ubogich, szczególnie z rodzin wielodzietnych. Dane GUS wskazują na to, że ponad 2,5 mln osób czyli ponad 7 proc. polskiego społeczeństwa cierpi z powodu takiej biedy. Wśród nich jest 27 proc. rodzin wielodzietnych z czworgiem i więcej dzieci. W 2014 r. zasięg ubóstwa skrajnego wśród dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia osiągnął ok. 10 proc., a osoby w tym wieku stanowiły prawie jedną trzecią populacji zagrożonej ubóstwem — powiedział rzecznik Caritas. Fundusze zbierane są na wyżywienie osób korzystających z pomocy – w domach dla samotnych matek, świetlicach socjoterapeutycznych, schroniskach dla osób bezdomnych, kuchniach, stołówkach i jadłodajniach dla ubogich oraz centrach pomocy migrantom i uchodźcom. Caritas Polska jest największą organizacją pozarządową działającą na polu charytatywnym. Została reaktywowana 10 października 1990 r. poprzez Konferencję Episkopatu Polski. Odwołuje się do tradycji pracy charytatywnej Caritas sprzed 1950 r. Działa w oparciu o ustawę z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego. Od 2004 roku posiada status organizacji pożytku publicznego.