MSZA ŚW. DOŻYNKOWA 2016

MSZA ŚW. DOŻYNKOWA 28.08.2016 W ramach GMINNYCH DOŻYNEK obchodzonych w Szprotawie odbyła się o godz. 14:00 w naszym parafialnym kościele uroczysta Msza Św., która rozpoczynała dziękczynienie za tegoroczne plony i trud rolników. Eucharystia była celebrowana przez ks. Andrzeja. W okolicznościowym kazaniu na samym początku usłyszeliśmy cytat naszego wielkiego poety C. K. Norwida „Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba Podnoszą z ziemi przez uszanowanie Dla darów Nieba….Tęskno mi, Panie…” („Moja piosnka”)Usłyszeliśmy też cytaty słów wypowiedzianych przez błogosławioną Matkę Teresę oraz cytat z tekstu Zawierzenia Narodu Polskiego przez Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego. Wszystkie słowa i myśli dotyczyły chleba. Wypowiedziane były także słowa podziękowania za ogromny trud pracy rolników. Ks. Andrzej docenił też wspaniałą młodzież, która za przykładem swoich rodziców jest zatroskana o plony naszej ziemi. Kościół został wypełniony wiernymi i gośćmi, był także gospodarz Szprotawy burmistrz Józef Rubacha z małżonką. Przez całą Eucharystię wokół ołtarza stały delegacje pocztów sztandarowych szkół, instytucji i organizacji. Oprawę muzyczną zapewnił nam organista Marcin Bojski oraz Szprotawska Orkiestra Dęta pod kierunkiem kapelmistrza Zdzisława Głowackiego. W uroczystej procesji na czele ze Starościną i Starostą dożynek zostały przyniesione dary ołtarza: komunikanty, ampułki z winem i wodą oraz bochny chleba, wino, owoce, miód i kwiaty. Ołtarz ozdobiony był pięknymi dożynkowymi wieńcami.