ROWERAMI NA JASNĄ GÓRĘ

II PIELGRZYMKA ROWEROWA SZPROTAWA – JASNA GÓRA W dniach 8-12 lipca 2016 roku odbyła się po raz drugi ROWEROWA PIELGRZYMKA ze SZPROTAWY na JASNĄ GÓRĘ. Inicjatorem pielgrzymki był ks. kanonik Ryszard Grabarski proboszcz naszej parafii. Na pątniczą trasę wyruszyło 15 rowerzystów oraz 2 osoby wspomagające. Grupa pilotowana była przez Andrzeja, a zamykana przez ks. Ryszarda. Pielgrzymkę rozpoczęliśmy 8 lipca uczestnictwem we Mszy św. o godz. 7:00, którą koncelebrowali ks. Ryszard, ks. Adam i ks. Mateusz.. Ks. Adam udzielił nam pielgrzymkowego błogosławieństwa. Duchowe wsparcie mieliśmy od dwóch kapłanów: ks. Ryszarda Grabarskiego i dziekana naszego dekanatu ks. Krzysztofa Mrukowicza. Opiekę medyczną zapewnił nam Krzysztof. Zaplecze kuchenne i wspaniałe posiłki zapewnili nam: Alicja i Antoni, którzy dodatkowo pilotowali naszą grupę. Grupa gospodarcza wykorzystywała każdą okazję do przygotowania nam posiłków. Były urozmaicone śniadania, obiady z dwóch dań oraz kolacje. Na każdym postoju zawsze czekali na nas z wodą, kawą, herbatą i deserem w zależności od pogody. Trasę pielgrzymki opracowali Stanisław , Andrzej i ks. Ryszard. Pątnicy przejechali w sumie 329km w 4 dni. Pierwszy dzień obejmował 99 km Szprotawa – Wołów; drugi : 74km Wołów – Wszechświęte; trzeci: 84 km Wszechświęte – Gorzów Śląski; czwarty: 72 km Gorzów Śląski – Jasna Góra. W Pankach dołączyliśmy do rowerowej pielgrzymki „Rzepińskiej” jako szósta grupa. Od granicy Częstochowy pilotowała nas policja i jako jedna pielgrzymkowa grupa uroczyście wjechaliśmy poprzez miasto na szczyt Jasnej Góry. Tam powitał nas Paulin gospodarz miejsca. Po pokłonieniu się Pani Jasnogórskiej udaliśmy się do kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. Msza św. odbyła się kaplicy o godz. 13:00. Uczestniczyliśmy też w Apelu Jasnogórskim. W piątym dniu pielgrzymowania powitaliśmy na Błoniach Jasnej Góry Pieszą Pielgrzymkę Rolników, której kierownikiem był ks. Paweł Mydłowski. Pielgrzymkę na Błonia poprowadził Biskup Tadeusz Lityński. Uroczysta Msza św. odbyła się w kaplicy obrazu Matki Bożej o godz. 13, której głównym celebransem był biskup Tadeusz Lityński. Trasa pielgrzymki przepełniona była włożonym wysiłkiem podczas pokonywania wyznaczonej trasy , modlitwą i tworzeniem wspólnoty poprzez rozmowy i wspieraniem się w trudach pielgrzymowania. Codziennie uczestniczyliśmy w Eucharystii, która odprawiana była w dwóch intencjach: za dobrodziejów i gospodarzy oraz w intencjach pielgrzymów. Każdego dnia odmawiana była Koronka do Bożego Miłosierdzia i Apel Jasnogórski. Noclegi były w szkołach. Spotkaliśmy się z ogromną życzliwością gospodarzy i spotykanych ludzi. Były tylko dwie awarie jednego roweru: przebita dętka i wygięcie zębatek. Pierwsza awaria została bardzo szybko naprawiona dzięki umiejętnościom Ryszarda i Stanisława, ale druga uniemożliwiła jazdę i Stanisław musiał ostatnie kilometry pokonać na rowerze Alicji. Spotkaliśmy wiele wspaniałych ludzi np., w Solnikach Wielkich ks. dr kanonika Wojciecha Kopcia, w Trzcinicy ks. Kan. Wiesława Cieplika. Wszyscy zdrowi i cali wróciliśmy do domu myśląc już o wyruszeniu do naszej Matki za rok.