SOKÓŁKA-WILNO-TROKI

PIELGRZYMKA SOKÓŁKA-WILNO-TROKI 13-15.05.2016 W Roku Miłosierdzia pod hasłem ,,Miłosierni jak Ojciec” parafianie z Kościoła WNMP w Szprotawie pod opieką duchową i organizacyjną ks. Andrzeja Jedrzejowskiego wzięli udział w Pielgrzymce Sokółka-Wilno-Troki. Pielgrzyka odbyła się w dniach 13-15 maja 2016roku. W Pielgrzymce wzięło udział 106 uczestników. Dwa autokary rozbrzmiewały słowami modlitw i pieśni , ale również śmiechem i wzajemnym radowaniem się z możliwości bycia razem w tym czasie szczególnego doświadczania Miłości Nadprzyrodzonej Dla wielu uczestników był to czas powrotu w rodzinne strony, a dla innych poznanie tamtych miejsc, gdzie jak napisał A. Mickiewicz …dziś piękność Twą(Litwo) widzę i opisuję, bo tęsknie po Tobie….. Urok tamtych miejsc oczarował wszystkich dziewiczość przyrody odczuwa się na przez cały czas. Pierwszym miejscem naszego pielgrzymowania była Sokółka miejsce Cudu Eucharystycznego z 2008r. W Kościele św. Antoniego zostaliśmy gorąco przywitani przez proboszcza Parafii wzięliśmy udział w prezentacji na temat wydarzeń z 12.10.2008r.. Uczestniczyliśmy, także we Mszy Św. w tym Kościele. A potem długa jeszcze droga do Wilna w atmosferze oczekiwania i na to co nam było jeszcze nieznane. Drugi dzień Pielgrzymki to zwiedzanie Wilna z przewodniczką Polką na stałe mieszkającą w tym mieście. Zobaczyliśmy Katedrę, Basztę Giedymina, Pomnik A. Mickiewicza, Uniwersytet Wileński, Pałac Reprezentacyjny, Ratusz, Filharmonię Narodową, dom i klasztor św Faustyny, Cmentarz na Rossie. Doniosłą chwilę przeżyliśmy przy Grobowcu Matki J. Piłsudskiego, gdzie złożono też Jego Serce. NIEZWYKŁE CHWILE TO SPOTKANIE Z MATKĄ BOSKĄ OSTROBRAMSKĄ. MSZA ŚW U STÓP OŁTARZA TO WYJĄTKOWE CHWILE DLA NAS GRUPY PIELGRZYMKOWEJ I KAŻDEGO Z OSOBNA. I ZNOWU CISNĄ SIĘ NA USTA SŁOWA WIESZCZA ,,PANNO ŚW CO JASNEJ BRONISZ CZĘSTOCHOWY I W OSTREJ ŚWIECISZ BRAMIE….JAK MNIE DZIECKO DO ZDROWIA POWRÓCIŁAŚ CUDEM GDY OD PŁACZĄCEJ MATKI POD TWOJĄ OPIEKĘ OFIAROWANY MARTWĄ PODNIOSŁEM POWIEKĘ ….” CUD WIARY, CUD ISTNIENIA, CUD ŁĄCZNOŚCI DUCHOWEJ, CUD…… i tutaj każdy z nas, sam na sam ze sobą ,w obecności Matki- wierzę, że szukał go w sobie …. A trzeciego dnia w strugach obmywającego nas deszczu (w Święto Zesłania Ducha Św.) podążyliśmy do Sanktuarium Miłosierdzia, gdzie umieszczony jest w głównym ołtarzu obraz Jezusa Miłosiernego namalowany wg. wizji s. Faustyny. Z żalem stwierdzamy, że pozostały mam do zwiedzenia na Litwie już tylko Troki pierwsza stolica Litwy. Jest to przepiękne miejsce otoczone jeziorami i lasami. W malowniczy krajobraz wbudowuje się Zamek Księcia Witolda, a w głębi lądu Kościół z Cudownym Obrazem Matki Boskiej Trockiej. Pożegnaliśmy Litwę……. Atmosfera jak panowała w czasie naszego wyjazdu to niezaprzeczalnie zasługa ks. Andrzeja, który w doskonały sposób potrafi łączyć swoje umiejętności duszpasterskie z turystyczno -rekreacyjnymi znajdując czas na modlitwę i radowanie się wspólnie spędzanym czasem. Wszystko co przeżyliśmy zarówno duchowo jak i poznawczo pozostanie w naszych sercach na zawsze, a że były to piękne wspomnienia niech świadczy fakt, że spotkamy się ponownie na spotkaniu popielgrzymkowym na, które wielu czeka z niecierpliwością. Mieczysława Stelmach