ORSZAK TRZECH KRÓLI

ORSZAK TRZECH KRÓLI PO RAZ DRUGI W SZPROTAWIE 6 stycznia odbył się po raz drugi Orszak Trzech Króli w Szprotawie. Najważniejszą częścią uroczystości Objawienia Pańskiego była Eucharystia. Mogliśmy uczestniczyć we Mszy św. tak jak w niedzielę. Najbardziej jednak wierni zebrali się na Mszy św. rozpoczynającej Orszak o godzinie 13:00. Kościół był szczelnie wypełniony wiernymi. Eucharystię celebrował ks. Paweł, który wszedł do świątyni w uroczystej asyście aniołów, ministrantów i Trzech Króli. Następnie Trzej Królowie zanieśli do żłóbka swoje dary: złoto, kadzidło i mirrę. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Paweł, który wyszedł do dzieci i przybliżył postacie Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Eucharystię wzbogacił znakomity gość z Krakowa pan Paweł Orkisz, polski poeta i pieśniarz, który zaśpiewał kolędy swojego autorstwa. Przed każdym utworem usłyszeliśmy wprowadzenie, które było zarazem przesłaniem i ewangelizacją. Skierował także do mieszkańców Szprotawy życzenia. Panu Pawłowi akompaniował Marcin Bojski (organy, śpiew) i Rafał Luzarowski (śpiew) Na zakończenie Mszy św. została poświęcona kreda oraz kadzidło. Po uroczystym błogosławieństwie i przy śpiewie Pawła Orkisza orszak wyruszył na ulice Szprotawy. Na czele orszaku szedł ministrant niosący gwiazdę, dalej ministranci, Szprotawska Orkiestra Dęta pod kierunkiem kapelmistrza Zdzisława Głowackiego, dzieci przebrane za aniołki, Trzej Królowie, Święta Rodzina i pozostali uczestnicy orszaku. Orszak podzielony był na trzy kolory: zielony, czerwony i złoty, na przedzie których szli panowie niosący chorągwie w tych kolorach. Wiele osób miało założone korony, zarówno podarowane przez burmistrza Szprotawy Józefa Rubachę jak i wykonane samodzielnie. W radosnym nastroju przy wtórze orkiestry, śpiewając kolędy orszak przeszedł ulicami Szprotawy i dotarł do szopki ustawionej na placu przy ratuszu. Tam ponownie zostały złożone dary przez Królów Świętej Rodzinie. Na zakończenie ks. Paweł (główny organizator orszaku) podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację orszaku: najpierw Panu Bogu za pogodę (mimo śniegu i mrozu), ks. Andrzejowi za pomoc, następnie burmistrzowi Józefowi Rubacha, który był jednym z inicjatorów orszaku, muzykom ze szprotawskiej orkiestry pod kierunkiem kapelmistrza Zdzisława Głowackiego, organiście Marcinowi Bojskiemu, drukarni Grafitti, która wydrukowała korony, dyrektor Szprotawskiego Domu Kultury pani Teresie Zimie; policji, dzieciom i wszystkim, którzy się przebrali i brali udział w orszaku. Na rozesłanie udzielił wszystkim Bożego Błogosławieństwa. ZAPRASZAMY ZA ROK!!!