SZOPKI KRAKOWSKIE

SZOPKI KRAKOWSKIE W NASZYM KOŚCIELE W czasie świątecznym będzie można obejrzeć szopki w kościele parafialnym, a w pozostałych dniach w Szprotawskim Domu Kultury. Te prawdziwe dzieła sztuki można podziwiać dzięki zaangażowaniu ks. ANDRZEJA JĘDRZEJOWSKIEGO. Szopki krakowskie zachwycają od wieków. Również szprotawianie mogą, nie wyjeżdżając do Krakowa, obejrzeć wystawę szopek. Są one autorstwa Stefana Szlachty, który z mozołem i radością tworzy je od lat. W niektórych szopkach zainstalowane są mechanizmy poruszające postaciami. Wszystkie są pięknie oświetlone. Zgodnie z tradycją szopka krakowska jest budowlą wieżową i zawiera charakterystyczne dla architektury Krakowa detale. Stefan Szlachta mieszka w Dobiegniewie, a urodził się w okolicach Krakowa. Swoją pierwszą szopkę wykonał jeszcze w szkole średniej. Przygotowanie jednej zajmuje sporo czasu. Artysta buduje maksymalnie dwie rocznie.