PIELGRZYMKA ROWEROWA BYTOM O.

PIELGRZYMKA ROWEROWA 50PLUS DO BYTOMIA ODRZAŃSKIEGO 28 czerwca grupa 15 rowerzystów wyruszyła o godz. 8:00 do Bytomia Odrzańskiego. Trasę przebyliśmy tam i z powrotem, w sumie 80km. Po raz pierwszy jechała z nami pani Barbara. Niestety ze względów zdrowotnych nasz przewodnik ks. proboszcz Ryszard musiał jechać w samochodzie. Postoje odbywały się w Kożuchowie, Bytomie O. i Nowym Miasteczku. Celem naszej pielgrzymki był Kościół p.w. św. Hieronima w Bytomie Odrzańskim. Przed uczestnictwem we Mszy św. wysłuchaliśmy historię kościoła, którą przedstawił nam ks. proboszcz Ireneusz Łuczak. Kamienno-ceglana świątynia o wielowiekowych dziejach, wnętrze posiada kolebkowe sklepienie z lunetami oraz bogate wyposażenie barokowe, zwłaszcza ołtarz główny i ambona. Kościół ma masywna wieżę o namiotowym dachu. W murze orientowanego kościoła ulokowane są m. in. kule armatnie – ślady szwedzkiego ostrzału w czasie wojny trzydziestoletniej. Natomiast w narożach ceglanej ściany tkwią nietypowe zabytki. Są to krzyże pokutne w kształcie litery T (krzyż św. Antoniego). Stanowią dawnej tradycji tzw. traktatu pokutnego. Msza św. odbyła się o godz. 11:15. Potem wyruszyliśmy na zwiedzanie ciekawych miejsc miasteczka zwanego Lubuskim Kazimierzem Dolnym. Pierwsze co zaskakuje odwiedzając to miejsce to ład i czystość. Interesujące miejsca to: starówka, hotel Pod Złotym Lwem, zagadkowa rzeźba przedstawiająca ludzkiej wielkości kocura podtrzymującego chwiejącego się na nogach jegomościa, kolumnowa fontanna z nagim chłopcem (prawdopodobnie tego samego autora co słynna rzeźba fontanny w Brukseli)., schody rybackie, urwany most, przystań. Następnie wróciliśmy w gościnne progi ks. Ireneusza, który udostępnił nam bibliotekę, w której mogliśmy zjeść obiad przygotowany przez Antka. Był bardzo smaczny. Deser przygotowały panie: Jadwiga i Leokadia.