GOŚCIESZOWICE

GOŚCIESZOWICE – kościół filialny pw św. Katarzyny Wczesnogotycki kościół murowany z kamienia polnego, cegły i rudy darniowej, zbudowany został w II Polowie XIII wieku. W następnych wiekach był wielokrotnie remontowany i przekształcany. Jest to świątynia halowa, jednonawowa. Zachowało się gotyckie wiązanie dachowe, zwane kolkowym. Wnętrze ma płaski strop polichromowany z XVII stulecia i szereg renesansowych płyt nagrobnych z wieku XVI i XVII. We wnętrzu kościoła znajduje się gotycki ołtarz w formie pentaptyku z 1505 roku, zbudowany w warsztacie Mistrza z Gościeszowic, z rzeźbą Matki Bożej z Dzieciątkiem. Ołtarz przeszedł do historii, bo jako pierwszy został przypisany warsztatowi nieznanego mistrza działającego na Dolnym Śląsku, w okolicach Żagania i Szprotawy. Jego warsztat znajdował się w Żaganiu i prawdopodobnie związany był z tamtejszym klasztorem kanoników regularnych. Ołtarz z kościoła w Gościeszowicach jest typowym ołtarzem szafowym. W środkowej części tryptyku przedstawiona jest Madonna z Dzieciątkiem na lewym ręku, ukazaną frontalnie. Majestat Maryi został zamieniony na intymne macierzyństwa. Twarz Madonny zachwyca delikatną urodą.