ADWENT 2014

Niedzielą 30 listopada rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Upłynie on pod hasłem: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Natomiast z woli papieża Franciszka od pierwszej niedzieli Adwentu 2014 r. do 2 lutego roku 2016 w Kościele będzie trwał Rok Życia Konsekrowanego pod hasłem „Ewangelia, proroctwo, nadzieja – życie konsekrowane w Kościele dzisiaj”. Rok Życia Konsekrowanego stanowi dobrą sposobność, abyśmy na nowo odkryli wartość całkowitego poświęcenia się Bogu oraz lepiej poznali życie i specyfikę powołania osób konsekrowanych. Niech ten rok pobudzi nas także do bardziej gorliwej modlitwy o nowe, święte powołania do służby Bogu i ludziom we wspólnocie Kościoła. Adwent to czas radosnego przygotowania na przyjście Pana. Do 16 grudnia będziemy rozważać Jego przyjście w czasach ostatecznych i to zarówno w historii świata, jak i naszej osobistej. Włączmy się w to adwentowe czuwanie, zwłaszcza przez udział w roratach i rekolekcjach. Podejmijmy również postanowienia adwentowe, których wypełnienie zbliży nas do Chrystusa. Adwent jest czasem radosnego, ale i pobożnego oczekiwania. Ideał ten najpełniej zrealizowała Maryja. Na ołtarzu towarzyszy nam świeca adwentowa. Świeca jest koloru białego. Przewiązuje się ją białą wstążką i dekoruje zielenią (przeważnie mirtem). W kościołach umieszcza się ją na ołtarzu. Świeca roratnia stanowi symbol Maryi, która w czasie adwentu „niesie w łonie” Chrystusa, określanego mianem „prawdziwej światłości”. Przygotowując się na przybycie Pana Jezusa, weźmy udział w codziennych roratach, które w naszym kościele będą odprawiane: dla dzieci codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 17:30; dla młodzieży i dorosłych codziennie rano o godz. 7:00. Opłatki wigilijne można nabyć w zakrystii – ofiary składane przy tej okazji będą przeznaczone na założenie nagłośnienia na cmentarzu. Można wspierać także dzieło CARITAS poprzez zakupienie świec wigilijnych: małe po 5 zł, a duże po 12 zł. Warto postarać się o adwentowy wystrój mieszkań i domów, który codziennie będzie przypominał o czuwaniu. Istnieje piękny, rzadko już praktykowany zwyczaj zawieszania na drzwiach wieńców oznaczających gotowość na przyjęcie przychodzącego Pana. W mieszkaniach postawmy wieniec adwentowy z czterema świecami, symbolizującymi cztery niedziele Adwentu.