MSZA ŚWIĘTA ZA OJCZYZNĘ

W ramach obchodów ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 11 listopada 2014 roku o godz. 16:00 odbyła się w szprotawskiej farze Eucharystia w intencji ojczyzny. Celebransem był ks. Paweł. W Eucharystii uczestniczył też ks. prałat Mieczysław Ruta. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Paweł. „Najpierw przedstawił postać św. Marcina, który jest patronem dnia dzisiejszego. Podziękował żołnierzom, którzy oddali życie za naszą ojczyznę, zastanawiając się jednocześnie czy ta ofiara nie była daremna patrząc na dzisiejszą Polskę i dzisiejszych Polaków. Następnie zadał pytanie: Co to znaczy być patriotą dzisiaj? Czy prosty gest wywieszenia flagi jest tak trudnym i niemożliwym? Poza tym patriotyzm to nasza codzienność, codzienna służba miłości do drugiego człowieka, do ojczyzny. Proste, a jednak tak trudne do wypełnienia. Na ile chcę jej dobra? Najpierw wsłuchać się w jej potrzeby, a potem czynić.” W uroczystej Eucharystii uczestniczyli żołnierze z 11 Batalionu Dowodzenia ze swoim dowódcą ppłk mgr inż. Dariuszem Lesiukiem, burmistrz Szprotawy Józef Rubacha z małżonką, zastępca burmistrza Paweł Chylak z małżonką, radni Szprotawy, poczty sztandarowe ze szkół i organizacji. Oprawę muzyczną zapewniła nam szprotawska orkiestra dęta pod dyrekcją kapelmistrza Zdzisława Głowackiego oraz organista Mieczysław Ganowski. Pierwsze czytanie usłyszeliśmy z ust Antoniego Zabłockiego. Świątynia była wypełniona przez wiernych. Cieszy fakt, że są jeszcze Polacy, którzy potrafią modlitwą dziękować i zarazem błagać o łaski dla naszej Ojczyzny. Po eucharystii można było uczestniczyć w Apelu Poległych, który odbył się przed ratuszem.