DZIECI POZNAJĄ ORGANY

DZIECI Z PRZEDSZKOLA „POD DĘBAMI” W SZPROTAWIE POZNALI ORGANY W NASZYM KOŚCIELE 1 października 2014 roku cztery grupy z Przedszkola „Pod Dębami” miały okazję poznać możliwości i sposób działania naszych wspaniałych organów. W kościele powitała nas katechetka Renata Słotwińska, która najpierw zaprowadziła dzieci do Tabernakulum. Tam każde dziecko przywitało się z Panem Jezusem poprzez dotknięcie Tabernakulum i powiedziało słowa powitania „Dzień dobry Panie Jezu”. Następnie weszliśmy na balkon gdzie czekał już organista Mieczysław Ganowski. Opowiedział dzieciom na jakiej zasadzie działają organy. Dzieci wysłuchały fragmentów rożnych utworów ukazujących możliwości naszych organów. Mogły także samodzielnie zagrać, a nawet uruchomić mechaniczny miech. Instrument wykonany został w 1904 roku przez organmistrza Wilhelma Sauera z Frankfurtu. Posiada 28 głosów, niestety z uwagi na to, że wykonane są z drewna wymagają renowacji gdyż zaatakowane są przez korniki. Brzmienie mają piękne ale nie wszystkie głosy odpowiadają. Pierwotnie były metalowe ale na potrzeby II wojny światowej zostały przetopione i zastąpione drewnianymi i cynowymi.