PIELGRZYMKA DO GRODOWCA

PIELGRZYMKA ROWEROWA DO GRODOWCA W sobotni poranek o godz. 7:30 rowerowi pielgrzymi „40 plus” wyruszyli na przedostatnią w tym roku pielgrzymkę. Celem 23 pątników był oddalony o 57 km Grodowiec. Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei. 13 września 2014 roku odbył się tam odpust połączony z dziękczynieniem dożynkowym. Ponadto jest to przeniesione patronalne święto Narodzenia Matki Bożej (które obchodzimy 8 września) zwane w polskiej tradycji Matki Bożej Siewnej. Na uroczystości przybyli też piesi i rowerowi pielgrzymi z okolic Grodowca w większości jednak z Głogowa. Nasz pielgrzymkowa droga odbyła się w trzech etapach, z postojami w Przemkowie i Polkowicach. W Przemkowie mogliśmy wysłuchać historii powstania kościoła pw. WNMP oraz znaczenia wystroju świątyni z ust proboszcza ks. Krzysztofa Mrukowicza. W Polkowicach podczas odpoczynku mogliśmy wypić kawę i zjeść przepyszne ciasta wykonane przez pątników: Halinę, Eleonorę, Teresę i Andrzeja. W Grodowcu byliśmy już o godz. 12:00. Po załadowaniu części rowerów i krótkim odpoczynku włączyliśmy się w modlitewne czuwanie odpustowe. O godz. 13:00 odbyła się uroczysta Msza św.. Głównym celebransem był ks. dr Paweł Łobaczewski rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu, który wygłosił okolicznościowe kazanie. Nasz przewodnik ks. proboszcz kanonik Ryszard Grabarski także koncelebrował Eucharystię w intencji nas pielgrzymów. Z uwagi na to, że była to Msza św. dożynkowa było procesyjne wejście delegacji z wieńcami dożynkowymi. W darach przyniesionych do ołtarza znajdowało się: wino i chleb oraz woreczek z ziarnem, tekst „Modlitwy o pokój na świecie”, bukiet białych róż, owoce, warzywa, album „Miejsca święte w Polsce”, nawigację. Na zakończenie zostały pobłogosławione ziarno na przyszłe zasiewy i wieńce dożynkowe. Kulminacją uroczystości była procesja dookoła sanktuarium z Najświętszym Sakramentem. Każdy pielgrzym przed wejściem do sanktuarium otrzymał obrazek z modlitwą o pokój na świecie. Została ona wspólnie odmówiona przez wszystkich wiernych przed Najświętszym Sakramentem. Oto tekst modlitwy: „O Mój Jezu, błagam o miłosierdzie dla dotkniętych strasznymi wojnami. Błagam o zaszczepienie pokoju tym umęczonym narodom, które są ślepe naprawdę Twojego istnienia. Proszę o udzielenie tym narodom mocy Ducha Świętego, aby powstrzymały się od pogoni za władzą nad niewinnymi duszami. Zmiłuj się nad wszystkimi krajami, które są bezsilne wobec okropnych zbrodni, ogarniających cały świat. Amen.” Można było wysłuchać koncertu chóru z parafii Miłosierdzia Bożego w Głogowie. Spotkaliśmy ks. Leopolda Juszczyszyna, który pracował w czasie wakacji w naszej parafii, a przyszedł do Grodowca z pieszą pielgrzymką ze swoimi parafianami z kościoła p.w. Miłosierdzia Bożego w Głogowie. Po duchowych przeżyciach przyszła pora na obiad. Dziękujemy naszemu pielgrzymkowemu kucharzowi Antkowi za przygotowanie wspaniałej zupy gulaszowej. Paniom: Alicji i Elżbiecie za posługiwanie i wprowadzenie wspaniałej radosnej atmosfery. Uznanie należy się także pani Teresie, która pielgrzymowała z nami po raz pierwszy. Czterech pątników wyruszyło w drogę powrotną na rowerach (panowie: Andrzej, Stanisław, Henryk, Józef), a pozostali powrócili w autobusie. W ostatnią niedzielę września odbędzie się ostatnia w tym sezonie wyprawa, na którą zapraszamy wszystkich chętnych, a odbędzie się w okolice Żagania.