JAKUBÓW – GÓRA ŚW. ANNY

PIELGRZYMKA ROWEROWA SZPROTAWA- JAKUBÓW – GÓRA ŚW. ANNY – SZPROTAWA 27 lipca o godz. 6:45 19 rowerowych pielgrzymów „40 plus” stawiło się przed plebanią czekając na modlitwę i błogosławieństwo rozpoczynającą pielgrzymią drogę. Niestety wyjazd się opóźnił gdyż już na samym początku trzeba było naprawiać rower jednej z pątniczek. Pan Andrzej i pan Jacek bardzo szybko wymienili uszkodzony element. Zanim jednak wyruszyliśmy każdy otrzymał od ks. proboszcza znak rozpoznawczy pielgrzymów podążających szlakiem św. Jakuba – muszlę. Po raz pierwszy od czterech sezonów naszego pielgrzymowania nie jechał na rowerze nasz przewodnik ks. proboszcz ze względu na leczoną kontuzję kolana. Zmuszony był zamienić dwa kółka na cztery. Dzięki temu odciążył Antka zostając naszym pilotem i czuwając nad naszym bezpieczeństwem. Antek zamykał peleton, ponadto jak zawsze przygotował nam wspaniały posiłek, który składał się z dwóch dań (bigos, kluski na parze z porcja mięsa i fasolką). Wśród pątników znajdowało się dwoje jubilatów, którzy obchodzili swoje urodziny – pani Marysia i pan Edward. Na prośbę ks. proboszcza każdy pielgrzym ofiarował w ich intencji fragment swojej pątniczej drogi. Jubilatka przygotowała tort w kształcie koła rowerowego. Palce lizać!!! Był przepyszny. Na ostatnim odpoczynku w Nowym Miasteczku zostały podarowane bukiety polnych kwiatów, zebrane przez panie: Alę i Elę oraz odśpiewaliśmy życzenia. Ponadto dołączyło do nas dwoje nowych pielgrzymów: pani Halina i pan Zbigniew. Pierwszym etapem pielgrzymki był Jakubów. Proboszcz miejsca ks. Stanisław Czerwiński przybliżył nam historię kościoła i osobę św. Jakuba. Uczestniczyliśmy we Mszy św. o godz. 12:00, która była kontynuacją trwającego od soboty odpustu. W Eucharystii oprócz miejscowych parafian uczestniczyli także pielgrzymi ze Szprotawy, którzy przybyli autobusem. Wśród pielgrzymów był szprotawianin O. Jarosław, który przyjechał na urlop do Polski z Meksyku. Nasz przewodnik ks. Ryszard i O. Jarosław koncelebrowali Eucharystię. Po zakończeniu Mszy św. w procesji wyruszyliśmy do nowo postawionego przydrożnego kamiennego krzyża, który został uroczyście poświęcony. Następnie wszyscy pielgrzymi zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez tamtejszych parafian. O godz. 14:00 wyruszyliśmy w dalszą drogę. Celem pielgrzymki była Góra św. Anny. Tam o godz. 16:00 odbyła się Msza św. na zboczu góry. Na zakończenie zostały poświęcone pojazdy. Tak jak co roku ponownie spotkaliśmy się z krewnymi ks. proboszcza, którzy przywieźli nam, strudzonym pielgrzymom ciasto i zbawienny kompot. A upał był nieznośny. Do Szprotawy powróciliśmy cali i zdrowi o godz. 20:10, na liczniku było 94 km. Po krótkiej dziękczynnej modlitwie prowadzonej przez ks. Ryszarda rozeszliśmy się do swoich domów. Następna planowana pielgrzymka odbędzie się 24 sierpnia, celem będzie Rokitno – Świebodzin – Międzyrzecz. ZAPRASZAMY!!!