ADWENT 2013

ADWENT 2013 Niedziela 1 grudnia rozpoczyna nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Upłynie on pod hasłem: „Wierzę w Syna Bożego”. Rozpoczyna się także Adwent, czas radosnego przygotowania na przyjście Pana. Do 16 grudnia będziemy rozważać Jego przyjście w czasach ostatecznych i to zarówno w historii świata, jak i naszej osobistej. Włączmy się w to adwentowe czuwanie, zwłaszcza przez udział w roratach i rekolekcjach. Podejmijmy również postanowienia adwentowe, których wypełnienie zbliży nas do Chrystusa. Na ołtarzu towarzyszy nam świeca adwentowa. Świeca jest koloru białego, bądź jasno-żółtego. Przewiązuje się ją białą wstążką i dekoruje zielenią (przeważnie mirtem). W kościołach umieszcza się ją na ołtarzu. Świeca roratnia stanowi symbol Maryi, która w czasie adwentu „niesie w łonie” Chrystusa, określanego mianem „prawdziwej światłości”. Warto postarać się o adwentowy wystrój mieszkań i domów, który codziennie będzie przypominał o czuwaniu. Istnieje piękny, rzadko już praktykowany zwyczaj zawieszania na drzwiach wieńców oznaczających gotowość na przyjęcie przychodzącego Pana. W mieszkaniach postawmy wieniec adwentowy z czterema świecami, symbolizującymi cztery niedziele Adwentu. Adwentowe wieńce przygotował Parafialny Klub Seniora. Można też zakupić świece w ramach Dzieła Wigilijnej Pomocy Dzieciom rozprowadzane przez parafialny Caritas. Adwent jest czasem radosnego, ale i pobożnego oczekiwania. Ideał ten najpełniej zrealizowała Maryja. Przygotowując się na przybycie Pana Jezusa, weźmy udział w codziennych roratach, które w naszym kościele będą odprawiane: dla dzieci codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 17:30 • dla młodzieży i dorosłych codziennie rano o godz. 7:00. B.G.