KONCERT MUZYKI ORGANOWEJ

KONCERT MUZYKI SAKRALNEJ I ORGANOWEJ W kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 6 sierpnia 2013 o godz. 19:00 odbył się koncert muzyki sakralnej i oratoryjnej. Był to jeden z serii koncertów w ramach Szprotawskich Divertimenti. Organizatorem koncertu była dyrektor Szprotawskiego Domu Kultury Teresa Zima. Wykonawcami: Tadeusz Pszonka – tenor i Joanna Litwin-Fenc – organy. Wykonawców i słuchaczy powitał w imieniu księdza proboszcza ks. Paweł. Koncert prowadziła Ida Tamara Zagórska. W programie koncertu usłyszeliśmy: 1. Giovanni Battista Bononcini – Perla Gloria 2. Francesco Durante – Preghiera 3. Georges Bizet – Agnus Dei 4. Alessandro Stradella – Pieta, Signore 5. Pietro Mascagni – Ave Maria 6. Stanisław Moniuszko – Domine, ne in furore tuo 7. Antonin Dvorak – aria „Fac me vere te cum fere” ze „Stabat Mater” 8. Ludwig van Beethoven – In questa Tomba oscura 9. Giacomo Puccini – aria :Gratias, gratias agimus tibi” z „Messa di Gloria” 10. Jan Sebastian Bach – preludium na organy solo 11. Georg Friedrich Händel – aria „But Thou not leave…” z oratorium „Meesiah” 12. Alexander Gretchaninov – arioso „Tebie pojem, Tebie błagosłowim…” z liturgii „Św. Jana Złotoustego” Słuchacze mogli podziwiać talent wykonawców jak i usłyszeć jakie możliwości mają nasze organy. Wykonane zostały w 1904 roku przez organmistrza Wilhelma Sauera z Frankfurtu. Posiadają 28 głosów, niestety z uwagi na to, że wykonane są z drewna wymagają renowacji gdyż zaatakowane są przez korniki. Brzmienie mają piękne ale nie wszystkie głosy odpowiadają. Pierwotnie były metalowe ale na potrzeby II wojny światowej zostały przetopione i zastąpione drewnianymi i cynowymi. Informacja o wykonawcach i część zdjęć dzięki uprzejmości Szprotawskiego Domu Kultury. Tadeusz Pszonka – tenor. Ukończył Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie śpiewu solowego prof. Kazimierza Myrlaka. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich m.in. u: prof. Grrharda Kahrego, prof. Edith Mathis, Carlo Bergonciego, Thomasa Hampson, Nikolai Geddy. Był solistą Państwowej Opery we Wrocławiu, Teatru Wielkiego – Scena Narodowa w Warszawie, Teatru Muzycznego Roma w Warszawie, Wiedeńskiej Opery Kameralnej. Występował z takim teatrami jak: Operhaus w Lipsku, Teatr Wielki i Teatr Muzyczny w Łodzi, Teatr Muzyczny we Wrocławiu. Występował na tak renomowanych estradach jak: Gewaldhaus w Lipsku, Filharmonia w Monachium, Wiedeński Konzert Haus, Wiedeński Hofburg, Tonhalle w Zurichu, Kurhaus w Wiesbaden, Japońska Filharmonia Narodowa w Tokio, Filharmonia w Bernie i Pradze, Filharmonia w Zurichu i Brnie, Filharmonia Narodowa w Warszawie i inne. Był trzykrotnym stypendystą Rządu Austrii w Hochschule für Musik Und Darstellende Kunst i Universitet w Wiedniu (1996/97, 1997/98) w klasie śpiewu solowego prof. G. Kahrego i w Universitet für Musik w Wiedniu (1998/99). Od 1992 roku jest pracownikiem naukowym Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. W 27.02.1999 r. otrzymał tytuł doktora w zakresie dyscypliny artystycznej wokalistyki, a 05.07.2004r. uzyskał tytuł doktora habilitowanego w Akademii Muzycznej w Łodzi. Ponadto prowadzi kursy wokalne dla młodych adeptów wokalistyki w Polsce. Joanna Litwin-Fenc – fortepian. Absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie fortepianu profesora Włodzimierza Obidowicza. Swoje umiejętności doskonaliła na mistrzowskich kursach interpretacyjnych pod kierunkiem takich profesorów jak Regina Smendzianka, Wiktor Mierżanow, Eugeniusz Mogilewski, Tatiana Szebanowa. Obecnie pracuje jako pianistka i pedagog w macierzystej uczelni, gdzie przeprowadziła pomyślnie przewód kwalifikacyjny pierwszego stopnia. Prowadzi ożywioną działalność koncertową solową i kameralną. Jako pianistka-kameralista jest stale zapraszana na mistrzowskie kursy interpretacyjne, a także na konkursy wokalne, w charakterze pianisty-akompaniatora konkursu.