XVI Niedziela zwykła – ogłoszenia

1. Trwa pełnia lata, wakacji, urlopów. Bywa, że zapatrzeni w siebie, nie dostrzegamy tych, którzy pozostali na uboczu, którzy może w szczególny sposób potrzebują naszej pomocy. Nie wszyscy mają radosne wakacje. Pamiętajmy też o ciężkim trudzie rolników podczas żniw; pamiętajmy, że każda kromka chleba, to pot i wiele godzin ludzkiej pracy. Szanujmy to !

1. W czwartek święto Marii Magdaleny – jest orędowniczką osób kuszonych.

1. W piątek obchodzimy święto św. Brygidy, patronki Europy. Wpatrując się w tę szlachetną postać, widzimy, że los każdego człowieka jest drogą szukania Boga, albo raczej drogą, na której On nas odnajduje. A w sobotę wspominamy św. Kingę.

1. Papież Franciszek ogłosił przyszłą niedzielę jako pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, który ma być okazją do przypomnienia, że Kościół nigdy nie może być daleko od tych, którzy niosą krzyż. Hasło przewodnie, wybrane przez Ojca Świętego, „Jestem z tobą przez wszystkie dni”, bardzo jasno wyraża pragnienie każdej wspólnoty kościelnej – czy to w czasie pandemii, czy w lepszych czasach, które, miejmy nadzieję, wkrótce nadejdą – by być zawsze z osobami starszymi. Msza św. w intencji Dziadków i osób starszych będzie odprawiona w przyszłą niedzielę o godz. 10:00, na którą zapraszamy osoby starsze.

1. Również w przyszłą niedzielę z okazji tradycyjnego wspomnienia Świętego Krzysztofa – patrona kierowców, po każdej Mszy św. błogosławieństwo i poświęcenie samochodów. Ze względu na zamkniętą część ulicy przed kościół podjeżdżamy od strony pl. Ewangelickiego.

1. Natomiast dzisiaj zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy za zmarłych z wypominkami na cmentarzu o godz. 17:00. Pamiętajmy, że oni czekają na nasze wsparcie modlitewne, bo sami sobie pomóc nie mogą.

1. Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie dnia solidarności z poszkodowanym w nawałnicach: „ W ostatnich dniach jesteśmy świadkami wielu ludzkich dramatów wywołanych gwałtownymi burzami i powodziami, zarówno w naszej ojczyźnie, jak i w Niemczech, Belgii i Holandii. Wiele rodzin straciło dobytek całego życia, a media donoszą o ofiarach śmiertelnych oraz o osobach zaginionych. Jako Kościół w Polsce pragniemy wesprzeć poszkodowanych naszą modlitwą oraz ofiarą. Błagajmy Boga o nadzieję, dla tych, którzy ucierpieli oraz o ducha solidarności dla wszystkich ludzi dobrej woli, mogących przyjść z pomocą poszkodowanym. Apeluję, aby niedziela         25 lipca br. była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień solidarności z poszkodowanymi w powodziach i nawałnicach. Proszę, aby tego dnia podczas Mszy św. zwrócić się z modlitwą błagalną za poszkodowanych, a po Mszy św. zorganizować zbiórkę do puszek.  Równocześnie przekazuję przewodniczącym Episkopatów Niemiec, Holandii i Belgii nasze wyrazy wsparcia i zapewnienia o duchowej bliskości Kościoła w Polsce”.

1. Także w oświadczeniu w kwestii szczepień Abp Gądecki przypomina: „Szczepienia przeciw Covid–19 są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń i przez bardzo wiele osób postrzegane są jako nadzieja na możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania społeczeństw. Stąd też Kościół – będąc w kontakcie z właściwymi służbami medycznymi i sanitarnymi – wspiera inicjatywy, których celem jest zwiększenie świadomości wiernych w kwestii szczepień. Ponadto Kościół wspiera wszystkich, którzy podejmują decyzję o zaszczepieniu się. Przykład papieża Franciszka, który nie tylko sam się zaszczepił, ale wielokrotnie apelował o szczepienie się, jest zachętą do szczepienia się dla tych, którym jest bliskie nie tylko dobro własne, ale również dobro wspólne”.

1. W tym tygodniu z naszej społeczności odeszli do wieczności:

†      Stanisław Gwiazda

†      Halina Jarzeńska

Módlmy się za nich prosząc Boga o miłosierdzie: Zdrowaś Maryjo…